TRAMPKI Edycja 1.5 -relacja

27 września 2014 roku na warszawskiej Pradze odbyły się TRAMPKI – Spotkania Podróżujących Kobiet.

Na rozpoczęciu i podczas krótkiej przemowy, dotyczącej pomysłu samych spotkań oraz genezy nazwy, już było kilkadziesiąt osób. Co chwilę dochodziły jednak kolejne panie, rozsiadały się w fotelach lub na ławkach i w skupieniu, przy ciepłej kawie i herbacie, wysłuchiwały kolejnych prezentacji

                                                  IMG_1581

Poranne mokre od deszczu chodniki powoli wysychały i słońce coraz łaskawiej obdarzało ciepłem. Kilka osób siedziało na zewnątrz i stamtąd przysłuchiwało się prezentacjom. A wszystko zaczęło się od Chin i prezentacji Martyny Skury, która starała się jak najrzetelniej przekazać wiedzę o tym jak znaleźć pracę w Chinach i przekonać, że wcale „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Z Chin słuchacze (bo nie zabrakło również kilku panów) zostali zabrani w góry. Przewodniczką była Ewelina Domańska, która opowiadała nie tylko o swoich samotnych wyprawach, ale również starała się nauczyć jak orientować się w terenie. Potem przyszedł czas organizatorki Anity Demianowicz, która próbowała przekonać, że warto zrobić pierwszy krok w stronę spełniania marzeń o podróżach, bo kobiece podróżowanie w pojedynkę wcale nie musi być tak niebezpieczne jak się wszystkim wydaje. Namawiała by nie bać się zmian, bo zmiany zwykle są dobre. Gór nigdy za wiele. Magda Jończyk poprowadziła słuchaczy w Nepal, ale w sposób bardzo praktyczny, tak, by każdy sam mógł taką podróż zaplanować.

9

Jeśli ktoś ma dzieci i uważa, że z maluchami podróżować się nie da, powinien koniecznie wybrać się na prezentację Oli Wysockiej, która udowadnia, że dzieci nie stanowią żadnego problemu i z nimi również można spełniać swoje marzenia o wielkich podróżach.

34

Dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów podróży są nowe smaki i kulinaria. O jedzeniu, czyli o tym, co wszyscy lubią najbardziej mówiła Aldona Klebowska, pogłębiając temat tego jak się przygotować pod względem jedzenie na dłuższe wyprawy i po jakie produkty sięgać w innych krajach, by nie zachorować lub się uzdrowić. Po jedzeniu warto zawsze pospalać trochę kalorii. Najlepszy do tego jest rower, na który zabrała wszystkich Joanna Kędzierska. Razem z nią szusowaliśmy po drogach pięknej Norwegii i Islandii i mogliśmy się dowiedzieć jak do takiego wyjazdu się przygotować i jak zapakować w podróż nasz ukochany rower. O tym, że nie trzeba robić planu podróży, a czasem może i nawet nie warto, bo w podróży wszystko szybko i tak się zmienia, przekonywała Dorota Chojnowska, który bardzo lubi improwizację. Na deser została najstarsza uczestniczka spotkań – kobieta wulkan, niesamowita osoba, z której niejeden, młodszy i starszy, powinien czerpać przykład. Małgosia Maniecka podróżuje od wielu lat. Zawsze z plecakiem, choć sama mówi, że nie zawsze już plecy i nogi dają radę. Zwykle podróżuje sama i długoterminowo. Uwielbia korzystać z couchsurfingu i z autostopu i zarażała historiami ze swoich przygód z autostopowej wyprawy po Australii i Nowej Zelandii, a na koniec zagrała jeszcze na harmonijce.

 3W trakcie spotkań był czas na to, by przyjrzeć się z bliższa wystawie zdjęć przywiezionych z podróży przez prelegentki, których wydruk zasponsorowały Blogi z drogi i Blomedia.pl. Potem przyszedł już czas na losowanie nagród wśród tych, którzy wypełnili ankiety i zechcieli podzielić się swoimi opiniami o Trampkach. Nagród było sporo.

Wszyscy jednak, również Ci, którzy nie wylosowali niczego, wyszli ze spotkań zadowoleni. Bogatsi w pomysły, dobrą energię, z chęcią do działania i spełniania marzeń, z odwagą i większą pewnością siebie, że też mogą wyjechać i też świetnie sobie w drodze poradzą. Bo przecież chcieć to móc.

Ci, którzy zostali jeszcze na after party, na którym grała dj Mutke, mieli szansę już w kuluarach zacieśniać więzi i spędzić resztę wieczoru w wesołym i inspirującym towarzystwie.

 40

Sponsorzy nagród

Uczestniczka pierwszej edycji Trampek autorka książek i podróżniczka Marzena Filipczak, nie mogąc być na spotkaniach, podrzuciła książki swojego autorstwa. Firma RevitaLash przekazała kosmetyki. Jack Wolfskin obdarował bonami zakupowymi, a sklep Bajery na rowery przekazał kilka gadżetów. Losowaniu nie było końca. Niemal nikt nie wyszedł z pustymi rękami.

53 48 46

Patroni medialni

Magazyn Podróże, Tanie-Loty.pl, Monoloco, Peron4.pl, Twoja-Praga.pl. Patronat objął Burmistrz Dzielnicy Praga Północ

Podziękowania

Oli i Pawłowi Wysockiemu za gościnę w Cafe 8 stóp i pomoc w organizacji. Prelegentkom: Magdzie, Aldonie, Ewelinie, Joasi, Martynie, Dorocie, Małgosi za to, że przyjęły zaproszenie i wzięły udział w tym przedsięwzięciu, dokładając wszelkich starań, by wszystko wyszło jak najlepiej.

Wam wszystkim za to, że przyjechaliście, byliście z nami, aż tak bardzo nie skarżyliście się na zimno J i mimo niego wytrzymaliście do końca. Za inspirujące rozmowy, nowe znajomości, ciekawe pytania.

Redaktor Naczelnej Magazynu Podróże Joannie Szyndler za to, że osobiście wsparła mnie swoją obecnością oraz Danielowi Kobylińskiemu z Jacka Wolfskina, że się zjawił i dobrze z nami bawił 😀

Mam nadzieję, ze widzimy się już w lutym/marcu w Gdańsku.

42  50 49 33 32  2738 25 23 7