GOŚCINIE VIII EDYCJI

Katarzyna Szymańska

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny w 2015 roku i od tego czasu urlopy pomiędzy pracą w szpitalu spędza w podróży. Swoją wiedzę medyczną umiejętnie wykorzystuje w przygotowaniach do kolejnych wypraw. Odwiedziła ponad 60 krajów na 5 kontynentach, czerpiąc największą radość z obserwowania przyrody w różnych zakątkach świata. W Polsce Kasia często spędza weekendy w górach, gdzie znajduje wytchnienie i inspirację do kolejnych podróżniczych przygód.

Medycyna podróży w pigułce.

Must know przedwyjazdowy. Wiedza medyczna przystępnie czyli to co każda podróżniczka wiedzieć powinna, by uniknąć zdrowotnych nieprzyjemnych niespodzianek, a także wiedzieć jak sobie pomóc na miejscu. Obalanie mitów medycznych, aby w Waszej apteczce znalazły się tylko środki, które faktycznie działają, a nie nadmiarowe kilogramy. Jedziesz w strefę malaryczną? Super, bo porozmawiamy także na ten temat. Ale czy wiesz, że komary przenoszą nie tylko tę chorobę? A co chociażby z ziką? A może boisz się, że dopadnie Cię „klątwa faraona”? Ryzyko zawsze jest, ale można je odpowiednio zminimalizować, a w przypadku zachorowania skutecznie leczyć. A może wybierasz się posurfować gdzieś, gdzie możesz spotkać meduzy? Spokojnie porozmawiamy także o oparzeniach. A może lubisz chodzić po jaskiniach? Tudzież Twoją pasją są wyprawy górskie? Wiesz, jakie zagrożenia możesz tam spotkać?  Chorujesz przewlekle – jak pakujesz swoje leki, czy jesteś pewna, że robisz to dobrze?

Kasia podczas prezentacji na podstawie bogatego doświadczenia (zdobytego także na własnych błędach) przedstawi praktyczne medyczne porady dotyczące przygotowania się przed podróżą.



Aneta Chmielińska

Zakochana w naturze pedagożka leśna, autorka książek i  analogowa astronautka.  Co tydzień w rodzinnym podcaście Dzikoprzygody odsłania przed małymi i dużymi świat przyrody i astronomii. Swoje opowieści zbiera w trakcie wędrówek. Do tej pory wędrowała z plecakiem przez Polskę, Irlandię, Hiszpanię, Portugalię, Szkocję i Stany Zjednoczone.

Prezentacja: 2200 kilometrów kobiecej wędrówki przez Pacific Crest Trail i West Higlands Way.

  • Co pakować na długodystansowy szlak liczony w tysiącach kilometrów?
  • Jak przygotować się do niego kondycyjnie?
  • Co zrobić, gdy spotka się na trasie niedźwiedzia i grzechotnika, i jak przechodzić wpław rzeki z plecakiem?
  • Jak wysyłać sobie paczki ze sprzętem na trasę i jak planować prowiant?

Aneta opowiem o tym w trakcie prelekcji podróżniczej “2200 kilometrów kobiecej wędrówki przez Pacific Crest Trail (USA) i West Higlands Way (Szkocja)”. Będzie o tym jak ruszyła samotnie na szlak, jak się do niego przygotowała i czego nauczyła się po drodze – od wędrowców z całego świata. O wędrowaniu w amerykańskim i europejskim stylu. O tym, co ją zmieniło i dodało mocy. Ale i o tym, co nauczyło zawracać.  

By prawie 4-miesięczną wędrówkę zakończyć na szkockiej wyspie Isle of Skye, w domku dla wędrowców, zawieszonym nad oceanem. I uświadomić sobie, że wraca do domu z 5 bezcennymi lekcji ze szlaku – już na te codzienne, życiowe wędrówki.


Iwona Marczak

Podróżniczka, nauczycielka akademicka, córka. Nienawidzi nudy i patosu, w podróży szuka miejsc nieoczywistych, nawet tuż obok domu. W mediach społecznościowych można ją znaleźć pod nazwą „Dzień dobry Świecie”, gdzie opowiada o swoich licznych podróżach, pokazując równie liczne podbródki. Od 2016 roku zabiera w trasę swoich rodziców, a szczególnie mamę, która jest jej siostrzaną duszą i współ-podróżnikiem idealnym – wszędzie zaśnie, wszystko zje i nigdy nie narzeka.

Prezentacja: Jak zabrałam mamę na drugi koniec świata, a ona zabrała mnie.

Iwona opowie o 9 latach niezliczonych podróży z mamą. Dlaczego podróżują wspólnie? Jak przygotować się do podróży z rodzicem, będąc już dorosłą babą? Jakie są plusy i minusy takiego sposobu podróżowania? Opowie, jak razem odwiedziły 4 kontynenty, w tym krańce świata, takie jak samo południe Chile, zamglone San Francisco albo tęskne zakątki Japonii. Jakie spotkały ich przygody, jak z nich wybrnęły, i jak kobiety w podróży, nawet z różnych pokoleń, mogą odnaleźć w podróży zupełnie nową relację.



Meg Małgorzata Szumska

Pisarka, podróżniczka, prezeska Kopalni Złota i właścicielka kultowego Złotego Jaru. Podróżuje samotnie, a swoje podróże zapisuje w książkach takich jak „Zielona Sukienka” czy :Twarze Tajfunu”, w tym roku wydawał „Uważnik, czyli przewodnik świadomego podróżowania”. 

PREZENTACJA: Kenia solo 4×4 

Czasami jest tak, że jedyne co możesz zrobić, żeby siebie uratować to rzucić się na głęboka wodę. Walcząc od lat z nawracającymi epizodami depresyjnymi, Meg postanowiła spotkać się ze sobą w najdzikszej podróży jaką kiedykolwiek samotnie odbyłam – terenowym autem, z namiotem na dachu przejechać całą Kenię w poprzek. Spotkała ludzi aniołów, spotkała zwierzęta, które żyją pięknym życiem i co najważniejsze – spotkała siebie. To ważna opowieść o dzikiej naturze i o człowieku, który jest jej częścią. 

WARSZTATY: Uważność w podróży – warsztaty  świadomego podróżowania 

Dlaczego zapachy kojarzą nam się z dzieciństwem, a nie z czasami dorosłości? Jak sprawić, żeby każdy moment podróży zachwycał? Jak radzić sobie z przeciwnościami i problemami na wakacjach? Czy jesteś świadomym podróżnikiem i turystą? Zapraszam na warsztaty uważności, które sprawią, ze każda, nawet mini-wyprawa przyniesie ukojenie dla Ciebie, nauczysz się budować silniejsze wspomnienia i. regenerować się, a nie tylko odpoczywać. Warsztaty odbędą się w Teatrze Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie, jeśli warunki pozwolą, zakończymy je wspólnie na plaży. 




Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich, z zawodu związana z branżą IT. W połowie roku 2023 zdecydowała się zrezygnować z pracy w korporacji i zacząć w pełni realizować swoje marzenia podróżnicze i nie tylko. Autorka książki Transcaucasian Trail Armenia – 860 km solo przez Kaukaz.

• Samotnie i z namiotem przeszła Główny Szlak Beskidzki w dwie strony – łącznie 1000 km w 25 dni i 8h, ustanowiła też kobiecy rekord na tej trasie zimą

• Została 7 osobą i 3 kobietą, która pokonała szlak Via Alpina w całości za jednym razem – 2650 km przez Alpy, 8 krajów, 94 dni na trasie wędrówki, większość noclegów pod namiotem, ustanawiając również kobiecy rekord tej trasy

Dorota, jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo! Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję, jest ona w trakcie developmentu, więc wyprawa Doroty miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.

PREZENTACJA: 1710 km solo przez Kaukaz.

W trakcie prelekcji przejdziecie z Dorotą przez nieodkryty Kaukaz. Zmierzymy się z różnymi sterotypami w kwestii bezpieczeństwa na Kaukazie. Jak poradzić sobie podróżując solo jako kobieta z Europy. Poznacie bezkresność ormiańskiej i gruzińskiej gościnności. Dowiecie się jakie są najgoroźniejsze zwierzęta na Kaukazie. Jak poradzić sobie z niedźwiedziem, który przyszedł odwiedzić Was w nocy. Dowiecie się jak dotrzeć do nieodkrytych fantastycznych miejsc na Kaukazie.



Gabriela Ścigaj

Gabriela Ścigaj, pilotka liniowa samolotów Saab 340. Ukończyła Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie. Jej pasją są samoloty i szybowce, ukończyła także studia biznesowe podyplomowe MBA. Swoim samolotem lata po całej Europie i zaraża swoją pasją inne kobiety na instagramie i tiktoku, gdzie aktywnie prowadzi swój profil.

Warsztaty: Życie i praca pilota liniowego: jak wygląda typowy dzień na służbie?

Wprowadzenie (10 min): Krótkie przedstawienie siebie i swojej kariery.
● Rutyna Pilota (30 min): Przedstawienie typowego dnia pilota liniowego, od
przygotowań przed lotem, przez lot, aż po zakończenie służby.
● Interaktywne Ćwiczenia (30 min): Symulacja planowania lotu: przygotowanie trasy,
sprawdzenie pogody, współpraca z kontrolą ruchu lotniczego.
● Studium Przypadku (30 min): Opis konkretnego lotu, który zapadł mi w pamięć, z
omówieniem napotkanych wyzwań i ich rozwiązań.
● Q&A (20 min): Odpowiedzi na pytania uczestników i dyskusja.

Marzena Filipczak

Marzena Filipczak, autorka książek o samodzielnym podróżowaniu „Jadę Sobie” (nagroda Magellana za podróżniczą książkę roku), „Lecę dalej”, „Między światami”, „Rozważnie i romantycznie”, „Poczuj PL”. Dziennikarka, pisze artykuły do magazynów podróżniczych i kobiecych, m.in. Wysokich Obcasów
i National Geographic Traveler. Podróżuje tylko w pojedynkę, bo uważa, że w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej” – i miejscowi są bardziej otwarci w stosunku do przybysza, i on ma częściej potrzebę do nich podejść. Samotnie przemierzała Azję, Afrykę, Amerykę Południową, wędrowała w poprzek Islandii i w głąb Grenlandii, obeszła i objechała rowerem wiele wysp.

Prezentacja: Porwanie w Turkmenistanie.

Jak modne Iranki upinają chusty i czemu obawiają się podróży do Europy? Dlaczego na trzydniowym uzbeckim weselu jest wszystko z wyjątkiem ślubu? I czy Kirgizce
podejrzewającej, że wracający z pracy w świecie mąż przywiózł w gości nie turystkę, ale nową żonę, wypada coś powiedzieć? Marzena opowie o kilkumiesięcznej wędrówce solo po bliskowschodnich i środkowoazjatyckich krainach, w których synowe przez całe życie nie wychodzą z podwórek, a synom znalezione im panny przedstawia jako ostatnim. Gdzie żony się kradnie, na grobach leje się wódka za zmarłych, a satrapowie każą wznosić metropolie z marmuru na środku pustyni. Gdzie zdaje się nie dziwić już nic. Z jednym wyjątkiem: żyjącej – a co dopiero podróżującej – w pojedynkę kobiety. Tam taki gatunek nie występuje. Jako zjawisko niezwykłe wzbudza więc ogromne zainteresowanie: miejscowe panie zabierają ją do swojego świata, by zadać milion pytań i opowiedzieć o sobie, a dla panów jest czymś pomiędzy – jeszcze nie mężczyzną, ale też już nie miejscową kobietą, a
istotą, na którą patrząc z pobłażaniem, pozwala jej się na nieco więcej. Troszczą się o nią nawet służby specjalne, byli partyzanci i przemytnicy. „Alania, Kałmucja, Karakałpacja, Mangystau – to tylko niektóre z krain na mojej drodze.
Powtarzam je na głos do dzisiaj. Rzeczywiście, są niebezpieczne: mają w sobie to coś, co każe rzucić wszystko i jechać” – zapisała w książce „Między światami”, która jest opowieścią o tamtej podróży.

Warsztaty: A kto za te pani podróże płaci?
Pieniądze, z pieniędzmi, o pieniądzach. Jak nie dać się okraść, przechowywać, nie
przepłacić. Czy można podróżować tanio. Ale najczęściej: „a skąd ty/wy masz/macie na te podróże pieniądze?” – słyszę jak mantrę ja i inne podróżujące dziewczyny.
I wciąż mnie to pytanie dziwi, bo przecież odpowiedź jest banalna: „zarabiam,
oszczędzam”, więc pomysł na ten warsztat by nie powstał, gdyby nie Trampki. Otóż
okazuje się, że mało której z nas udało się przekonać ludzi (fanów, widzów, czytelników, kogokolwiek), że nie mamy sponsorów. Anita, matka-założycielka Trampek, na pytanie „skąd pieniądze?”, ma stałą odpowiedź: „A czy ja pytam, za co ty kupiłaś samochód?”. Sama niedawno pisałam artykuł o innej trampkowej bohaterce, bardzo dzielnej dziewczynie. Nikt w redakcji nie zapytał: „jak ona
to robi?” „skąd bierze tyle siły?”, czy o cokolwiek innego związanego z wyjazdami, ale –tak, zgadłyście – „no, a za co ona podróżuje?”. I już miałam ją o to dopytać, żeby uzupełnić, kiedy pomyślałam: „Hola, hola, a czy w tekstach o pięknych wnętrzach ktoś pyta właścicieli, skąd maja na meble?. Czy kolekcjonerzy znaczków tłumaczą się, za co je kupują?” Mnie samej na co dzień już się nie chce wyjaśniać. Z uśmiechem mówię: „zarabiam” i nie rozdrabniam na szczegóły dociekań: „ale przecież to musi być drogie, przecież bilet, noclegi, trzeba zjeść i zapłacić za muzeum”. No trzeba, ale nawet podróż do Afryki z safari czy lodowce na Grenlandii, w ogólnym rozrachunku nie kosztowały mnie więcej niż codzienne życie.
Jak to zrobić – o tym właśnie będzie warsztat. Nie namawiam przy tym nikogo do oszczędzania na wszystkim, bo to nie ma sensu. Podróż ma być przeżyciem, pięknym wspomnieniem, uśmiechem od świata i dla świata. A nic nie cieszy jak sernik z najlepszego norweskiego sera na pomoście w fiordzie – i co z
tego, że prawie stówka za kawałek – albo wyraz twarzy bengalskiego rybaka, który po wynegocjowanej cenie za rejs po namorzynach dostaje jeszcze jej połowę jako napiwek.
Uwaga: nie będzie o zarabianiu na podróżach. Doceniam tych, którzy potrafią, ale dla mnie konieczność robienia czegoś odbiera wolność; nie potrafię się wtedy cieszyć wyjazdem.

Aneta Ruszczyńska

Od dwóch lata mama, od zawsze zakochana w podróżach. Największą radość sprawiało jej odkrywanie kraju, gdy mogła poczuć się częścią społeczeństwa, dlatego mieszkała w USA, Brazylii, Danii i Szwecji. Dziś z dzieckiem u boku próbuje znaleźć swoją nową definicję podróży, nie zapominając jednocześnie, że samo macierzyństwo to podróż bez mapy i przewodnika. 

Prezentacja: Podróże przed i po dziecku.

Gdy kończy się podróżowanie solo i spanie w 10 osobowych pokojach hostelowych to znak, że pojawiło się dziecko. Aneta porówna i opowie o tym jak podróżuje się przed pojawieniem się dziecka  i jak podróżuje się po jego przyjściu na świat.

Jola Rydkodym

Jola Rydkodym, emerytka, która postanowiła korzystać z życia, jakby się z łańcucha urwała! Mówi o sobie, że jest babcią z plecakiem. Podróżuje na bogato, chodzi po górach, jeździ na wyprawy rowerowe, pływa kajakiem i wiele więcej!
Próbuje różnych rzeczy, odkładanych całe życie – nurkowała, skoczyła ze spadochronem, leciałaa balonem, morsowała. Zwiedziła ponad 50 krajów, przepłynęła wiele rzek, przeszła setki szlaków górskich, zjechała rowerem kilka Velo-dróg. Cieszy się każdą chwilą, każdym dniem i nie pozwala, żeby się któryś zmarnował.
I żeby było jasne – nie jest marnowaniem dnia spędzenie go na kanapie na nicnierobieniu. To też jest potrzebne i lubi to… pomiędzy jednym a drugim wyjazdem, podróżą, włóczęgą.

A wszystko to lubi uwieczniać na zdjęciach i stara się robić to najlepiej jak umie.
W końcu to jej pamięć zewnętrzna! 

Prezentacja: Podróże na emeryturze.

Jola opowie o swoim podróżniczo-przygodowym życiu. O nieśmiałych, bieszczadzkich początkach, o pierwszych zagranicznych doświadczeniach i o tym, jak zamiłowanie do przygód pomogło jej odzyskać równowagę i radość po stracie męża-przyjaciela.
Opowieść o wielkim stresie, z jakim organizowała swoją pierwszą lotniczą podróż i o tym, jak dodała jej ona skrzydeł i rozmachu. I o tym, jak po przejściu na emeryturę roszalała się na całego i spełnia sobie marzenia jedno po drugim.

Katarzyna Świerczyńska

Reporterka zakochana w swojej pracy, poszukiwaczka ciekawych historii. Podróżuje komunikacją publiczną lub na własnych nogach. Założyła pierwszego w Polsce bloga w całości poświęconego podróżowaniu z psem. Jest też współautorką  „Nad portem noc”, reporterskiego projektu o Szczecinie pokazującego ludzi pracujących na nocną zmianę. Na większość swoich wędrówek i wyjazdów zabiera Flickę, suczkę w typie husky. I uważa, że Pomorze Zachodnie to najpiękniejszy kawałek kraju. 

Prezentacja: Podróżowanie blisko (i z psem), czyli przygoda bez jechania na koniec świata.

Cztery lata temu kupiła namiot i ruszyła razem z psem na pierwszą pieszą wędrówkę zaledwie 100 km od własnego domu. Opowie jak szukać przygody tuż za rogiem oraz jak znajduje te najpiękniejsze i mało znane miejsca w swojej okolicy. Pokaże swoje ulubione, czyli najpiękniejszy punkt widokowy nad Odrą, najgorętszy rezerwat w kraju, najdzikszą plażę nad Bałtykiem, tajemnicze kręgi w zbożu i wioskę, w której na jednego mieszkańca przypada pięciu fryzjerów. A jak w tym wszystkim odnajduje się pies? Początki wcale nie były różowe, dlatego opowie też o tym, jak nauczyła Flickę wspólnego podróżowania.

Alicja Olszewska (Jabłońska)

Z wykształcenia Inżynier Ochrony Środowiska, która swoją karierę zawodową związała z branżą IT. Na co dzień, od 8:00 do 16:00, zajmuje się poszukiwaniem błędów („robaków”) w oprogramowaniu, jednak po godzinach jej pasją staje się odkrywanie życia „robaków” w naturalnym środowisku.

Od prawie 10 lat Alicja z pasją fotografuje przyrodę z bliska, co umożliwia jej życie wśród licznych jezior i lasów Warmii. Nie boi się pająków, prusaków ani żab, choć na co dzień towarzyszą jej ukochane futrzaki. Jest prawdziwą pasjonatką przyrody i wszystkiego, co z nią związane.

Zdjęcia Alicji można obejrzeć na instagramie @olszewska

Warsztaty z makrofotografii.

Podczas warsztatów z makrofotografii Alicja zaprezentuje swoją ścieżkę rozwoju oraz omówi sprzęt, zarówno ten podstawowy, jak i zaawansowany, niezbędny do fotografowania o każdej porze roku. Uczestnicy dowiedzą się o trikach i metodach na lepsze zdjęcia, a także zapoznają się z gadżetami i wyposażeniem, które Alicja wykorzystuje w swojej pracy. Na zakończenie warsztatów, krok po kroku, przedstawi swój workflow w programach graficznych, dzieląc się praktycznymi wskazówkami i technikami obróbki zdjęć.

Beata Lewandowska-Kaftan

Z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Zakochana w Afryce, od ponad 20 lat podróżuje po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA, a także Maroku i Egipcie. Zafascynowana Afryką zaczęła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami. Z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. W kolejnej książce Dotyk Afryki, która powstała w czasie pandemii, wraca do najpiękniejszych wypraw po Mali, Burkina Faso, Etiopii, Ugandzie, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.” Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: Afryka jest kobietą – poświęconą Afryce. Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali oraz Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.

Prezentacja: Sekretny świat kobiet Suahili.

Na wschodnich wybrzeżach Afryki, dzięki wiatrom wiejącym na Oceanie Indyjskim,
powstała niezwykła kultura Suahili – połączenie Afryki i Orientu. Opowiem Wam o
niej i o pełnym rytuałów, kolorów, zapachów i dźwięków świecie tamtejszych kobiet.
Zabiorę Was na unyago – kobiecy rytuał przejścia i na tradycyjne wesele. Opowiem o
mrembo ceniących piękno ciała i urodę życia oraz o strojach, które mówią. Dowiecie
się kim jest somo, a kim kungwi. Poznacie niezwykłe historie życia księżniczek
Salme i Bi Khole, mądrych i silnych kobiet, które wyprzedziły swoją epokę. A także
mojej przyjaciółki Aiszy, dzięki której poznałam fascynujący świat kobiet Suahili.
Serdecznie zapraszam na pokaz zdjęć i opowieści o kobietach Suahili podczas
tegorocznego festiwalu TRAMPki. Będą także moje książki „Dotyk Afryki” i „Zanzibar
– wyspa skarbów” do kupienia z dedykacją na życzenie. Przybywajcie. Kaibuni sana!

Klaudia Pytel

Fanka niskobudżetowych wyjazdów, outdooru i odkrywania pięknych miejsc w naturze. Podróżowanie rozpoczęła od autostopowej wyprawy do Norwegii, w której do dzisiaj pozostaje totalnie zakochana. W 2022 roku zdecydowała się na przerwę od pracy w korporacji, aby spełnić marzenie o kilkumiesięcznej wyprawie do Azji. Udziela się na instagramie pod nazwą @autostopowiczka, gdzie stara się zaszczepić w ludziach chęć do pokonywania własnych granic i lęków.

Prezentacja: Podróż zmieniająca życie, czyli o tym jak wykryto mi nowotwór w Tajlandii.

W trakcie prelekcji opowie o tym, jak najwspanialsza przygoda jej życia zamieniła się w koszmar, w który początkowo trudno było jej uwierzyć. W końcu nikt z nas nie spodziewa się dowiedzieć o zaawansowanym nowotworze będąc 8000 km od domu. Ale spokojnie! Mimo pozornej trudności tego tematu – postara się spojrzeć na te doświadczenie z jak najbardziej pozytywnej perspektywy. Będzie to przede wszystkim opowieść o pokonywaniu przeciwności losu, o znajdowaniu wewnętrznej siły oraz o powrocie do podróżowania. O tym jak w rok z pacjenta onkologicznego na nowo poczuła się podróżniczką i na nowo ruszyła na kolejne wyprawy. Całą tą historią chciałaby Wam wszystkim pokazać, że jesteśmy zdolni do robienia niesamowitych rzeczy i że nic, absolutnie nic, nie powinno nas zatrzymywać w spełnianiu naszych marzeń.

Agnieszka Bagińska

Jest pasjonatką rowerowych podróży, która przemierza świat na dwóch kółkach. Zdecydowała się zmienić swoje życie, aby poświęcić się swojej pasji, czyli podróżom rowerowym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedziła prawie trzydzieści krajów, korzystając wyłącznie z mocy własnych nóg. Jednym z jej najbardziej imponujących osiągnięć była wyprawa przez Europę w 2021, czyli w samym środku pandemii coronavirusa. Podczas to której w ciągu 100 dni przejechałam
5313,48 kilometrów. W 2022 stworzyła razem z przyjaciółką projekt “Operación Bikingas”, gdzie Bikingas to jest mix słów BIKE + VIKINGA, czyli jeździmy rowerami po państwach Europy Północnej.
W czerwcu 2023 roku, zakończyła swój kontrakt w hiszpańskiej enklawie na północy Afryki, Melilla i ruszyła w świat. Najpierw przejechała Europę, z Irlandii przez Włochy i wróciła do rodzinnej Gdyni.

Prezentacja: Bike-owa Kuba.

W styczniu 2024 Agnieszka poleciała na Kubę. Spędziła tam 7
tygodni i udało się jej objechać całą wyspę na wschód od Hawany.
Poznała piękną architekturę kubańską, widziała niebiańskie plaże, ale też straszną biedę tego pięknego państwa. Miała też przyjemność poznać przypadkiem polską Panią ambasador. Przeżyła też swój najcięższy dzień na rowerze z winy amerykańskiej bazy Guantanamo. Zatrzymała się na kilka dni w kubańskim czterogwiazdkowym resorcie, gdzie nie było nawet ciepłej wody. Jechała głównymi drogami gdzie przez 100 km była tylko jedna kawiarenka, a po drodze minęły ją może 3 samochody. To wszystko w rytmie salsy oczywiście.

Paulina Walczak

Jest autorką e-booka „Ty potrafisz”. Paulina urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym ale tak naprawdę, to daje jej jeszcze więcej siły i odwagi w życiu. 

Prezentacja: Meksyk- podróż moich marzeń.

Podczas prezentacji opowie swoją osobistą historię w dążeniu do realizacji marzeń- niezależnie od wyzwań z jakimi przyszło jej się zmierzyć. Jednym z takich marzeń, które udało się jej spełnić był Meksyk. Dowiecie się skąd ta pasja i miłość do Meksyku oraz poznacie wiele  ciekawostek o tym państwie.

Aleksandra Kozieł

Z wykształcenia psycholożka, która przez wiele lat pracowała jako psychoterapeutka. Ukształtowało ją to, nauczyło otwartości i zrozumienia dla każdej sytuacji. Potwierdziło również, że ma ogromne pokłady empatii, ciekawości drugiego człowieka i uwielbienia pracy z nim, ale pokazało również, że nie chce spełniać się w zawodzie. Zakończyła powoli sprawy warszawskie, spakowała się i wyjechała na pół roku do Tajlandii. Pół roku zmieniło się w 2 lata, przyniosło jej cudownego synka i wiele nauczyło. W międzyczasie doszkoliła się z marketingu online i wykorzystała swoją łatwość pisania ciekawych treści. Gdy poznała Ulę, z którą obecnie pracuję przekonała się, że swoją pracę można naprawdę kochać i wstawać do niej z przyjemnością, nawet w poniedziałek rano. I tak to organizuje teraz wycieczki na własną rękę do Azji Południowo-Wschodniej.

Prezentacja: Jak w podróży stworzyć zespół do zadań specjalnych, czyli krótka rozmowa o samodzielnych wyjazdach z dzieckiem.

Podczas mojej prezentacji nie chciałaby się skupiać tylko na pro tipach związanych z samodzielnym podróżowaniem z dzieckiem. Przede wszystkim chciałaby opowiedzieć o tym, czym jest dla niej podróżowanie z synkiem. Każda samotna podróż, a potem z Tadziem, zaczynała się w głowie i polegała na świadomym podjęciu decyzji o wyjściu ze strefy komfortu. Kiedy pierwszy raz wylądowała sama w Sajgonie, chciało się jej płakać i wracać do tajskiego domu. Kiedy wyszła z 3 miesięcznym dzieckiem do kawiarni, a ono wciąż płakało (i wyjście niczym nie przypominało tych, które zainspirowały ją na Instagramie), chciała zamknąć się w domu. Oba te doświadczenia nauczyły jej odpuszczać sobie, dawać czas i zmniejszać oczekiwania. Najciekawszą lekcją zaś była myśl, że posiadanie małego kompana podróży nie jest dodatkowym ciężarem. Tadzio jest jej równoprawnym towarzyszem, który ma swoje potrzeby i zdanie, ale również sprawia, że jej podróże są ciekawsze i mimo wszystko łatwiejsze. I o tym opowie.

Ewa Świderska

Podróżniczka i pasjonatka poznawania świata z perspektywy rowerowego siodełka. Z wykształcenia psycholog, menedżer turystyki i nauczycielka języka angielskiego. Od 2013 roku żyje w drodze podróżując rowerem – przemierzyła nim ponad 50 krajów na 3 kontynentach. Gdy ma czas, pisze bloga www.ewcyna.com.

Prezentacja: Housesitting – idea dla miłośników zwierząt i podróży.


Co to jest housesitting? Jak zaczęła się przygoda Ewy z housesittingiem? Od czego
zacząć, gdzie szukać ofert, jak się przedstawić i przygotować swój profil na portalu?
Czy można znaleźć oferty jako para, bądź nawet rodzina? Nie zawsze jest kolorowo
czyli jakie mogą pojawić się problemy? Na co zwracać uwagę zarówno jako sitter oraz
jako właściciel zwierząt, który chce skorzystać z pomocy?

Judyta Zeszczuk

Z zamiłowania podróżniczka na własną rękę, odwiedziła około 40 państw – pokonuje bariery i przesuwa granice udowadniając, że ograniczenia są wyłącznie w głowie. Dzieli się doświadczeniami i prowadzi prelekcje podróżnicze m.in. „Naszyjnik z rajskich wysyp – Malediwy i Sri Lanka oczami Włóczykija”, „Eurotrip w 3 miesiące – migawki podróżnicze Włóczykija”. Najczęściej słyszy „tak sama, nie boisz się?”, a dopiero potem „wow, ja też tak chcę!”. 

WARSZTATY: Pierwszy krok do podróży – porady i inspiracje dla osób z niepełnosprawnością.

Podczas festiwalu poprowadzi warsztat „Pierwszy krok do podróży – porady i inspiracje dla osób z niepełnosprawnością”, opowie o tym jak jedna książka zainspirowała do wyruszenia w podróż pomimo barier. 

W swobodnej atmosferze, zostaną także omówione bariery, które pojawiają się przed i w trakcie podróży. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, czyli przygotowania, porady i inspiracje.