
Aleksandra Dynaś
Z wykształcenia ekonomista, z serca fotografka i podróżniczka. Po skończeniu studiów na kierunku stosunki międzynarodowe, postanowiła studiować fotografię reportażową i dokumentalną. W 2016 wyjechała do Ugandy na 7 miesięcy, gdzie zrobiła projekt reportażowy o dzieciach żyjących na ulicy, który został opublikowany oraz wystawiony w Polsce i w Hiszpanii. Rok później pojechała do Indii na 6 miesięcy, gdzie stworzyła 2 reportaże- o gruźlicy oraz o wierzeniach w hinduizmie. Obecnie pracuje jako niezależna fotografka w Barcelonie, głównie fotografując wydarzenia polityczne, manifestacje, eventy, oraz od niedawna również reportaż rodzinny. W wolnym czasie, podróżuje, czyta oraz fotografuje dla samej przyjemności tworzenia.
Prezentacja: Indie- inny sposób umierania
Śmierć od zawsze była tematem tabu. Ludzie nie chcą o niej rozmawiać, starają się jej uniknąć i przede wszystkim… się jej boją. Jednak w hinduizmie kwestia śmierci postrzegana jest nieco inaczej niż w pozostałych wyznaniach. Przede wszystkim ludzkie życie nie jest od niej zależne. Hindusi wierzą w reinkarnację.
Zaciekawiona tym tematem, postanowiłam zobaczyć jak to rzeczywiście wygląda i czy to co piszą w książkach jest nadal bliskie prawdzie. Poprzez liczne wywiady z hindusami, udało mi się poznać ich sposób patrzenia na śmierć, na rytuały oraz na to jaką wartość ma dla nich życie. Przebywałam w domu śmierci w Varanashi, gdzie ludzie przyjeżdzają aby umrzeć. Pomimo tego, że wydawałoby się że mój projekt jest pesymistyczny, to wydaje mi się, że jest to raczej opowieść o życiu. Zapraszam Cię do posłuchania o tych dlaczego warto umrzeć w Varanashi, ile można mieć żyć oraz dlaczego tak ważna jest codzienna kąpiel w Gangesie.

Patrycja Borzęcka
Fotografka, płetwonurek PADI Rescue Diver, Jachtowy Sternik Morski PZŻ. Instruktorka sportu ze specjalizacją w samoobronie. Z wykształcenia dziennikarka. Trzykrotnie podróżowała samotnie do Iranu. Jeździła również do krajów objętych konfliktami zbrojnymi. Od wielu lat łączy pracę w turystyce z podróżowaniem i poznawaniem nowych miejsc. Mieszkała i pracowała w Dominikanie, a także na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Prowadziła również prelekcje na dużych festiwalach podróżniczych i obecnie prowadzi także warsztaty z bezpieczeństwa dla podróżujących kobiet.
Warsztaty: Kobieta bezpieczna w podróży
Warsztaty będą podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Podczas bloku teoretycznego zostaną omówione między innymi: zagrożenia jakie mogą spotkać kobietę w podróży, znaki które powinny uruchomić naszą czujność, a także środki pozwalające uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Przedyskutujemy 10 najczęstszych błędów narażających nas na niepotrzebne ryzyko, a także 10 najbardziej bagatelizowanych sytuacji gdzie może wystąpić zagrożenie. Część praktyczna będzie natomiast obejmowała przedstawienie najbardziej podstawowych technik samoobrony takich jak: obrona przed duszeniem, obrona przed chwytem za włosy, obrona przed próbą złapania i wyniesienia. Warsztaty skupią się na sytuacjach, które mogą wydarzyć się w podróży i na sposobach ich zapobiegania.
Prezentacja: Nieustraszone – czyli o przetrwaniu sytuacji kryzysowych w podróży
Podróże są wspaniałe, natomiast nie są pozbawione zagrożeń. Często te zagrożenia będą podobne do tych, które mogą nas spotkać nawet w miejscu zamieszkania, często będą jednak zupełnie inne. Podczas prezentacji dowiecie się jak radzić sobie w najpopularniejszych sytuacjach kryzysowych w podróży. Poznacie też przykłady tych mniej popularnych, ale równie niebezpiecznych sytuacji, które mogą przytrafić się podczas wyjazdów. Będzie to jednocześnie zbiór historii, które wydarzyły się naprawdę, a także tych, które mogłyby się wydarzyć.

Sonia Wesolik
Ma 25 lat. Pasjonuje się lotnictwem i podróżami, dlatego wybrała zawód stewardessy, aby móc się spełniać w życiu i zarabiać na podróżowaniu.
Po wypadku straciła całkowitą samodzielność, więc musiała uczyć się życia na nowo. Podróże bardzo jej w tym pomagają, podnosząc poprzeczkę, otwiera drzwi do lepszego życia.
Prezentacja:
W swojej prezentacji przedstawi podróże z nieco innego punktu widzenia. Opowie o tym, jak po dużej życiowej zmianie przekonała się i zdecydowała na podróżowanie solo. Zdradzi wam jak podróże i ludzie poznani w drodze, pomagają jej wrócić do życia z pasją i przekraczać granice stawiane przez los.

Anna Olej-Kobus aka AfrykAnka
Kobieta pracująca, co żadnej pracy się nie boi. Opowiadaczka historii, podróżniczka, dziennikarka, fotografka, przewodniczka. Jej książki dostają różne nagrody, ale najważniejsze jest dla niej inspirowanie czytelniczek i czytelników do poznawania świata. Ma 55 lat i przekonanie, że to najlepszy czas w życiu. Kocha biwaki w buszu i nieprzewidywalność na safari. Fiordy jeszcze nie jedzą jej z ręki, ale gepardy i owszem ; ) Na co dzień prowadzi bloga AfrykAnka.pl.
PREZENTACJA: Młodniejąc z wiekiem. Ciekawy przypadek AfrykAnki.
Niektórzy mają szczęście. Od zawsze podążają za swą pasją. Anka wiele razy zaczynała od nowa, zmieniając zawodowe plany. W jej życiu nic nie dzieje się szybko – ale kto powiedział, że nie jest to dobra droga do siebie i odkrycia, co naprawdę jest ważne? Książki zaczęła pisać po 40., przewodniczką została mając 48 lat, bloga założyła po 50. Ale jedno wiedziała od zawsze: kocha podróże i są one dla niej sensem życia. Opowiem o tym, jak pewna podróż poprowadziła ją na nowe drogi, dlaczego nigdy nie jest za późno na zmiany, oraz o afrykańskiej filozofii „ubuntu”.

Huskies On The Road
To nietypowe trio – mama, córka i wyjątkowy pies. Co jakiś czas pakują całe życie do 6m2 i ruszają przed siebie swoim ukochanym domem na kołach. Zwiedzają świat, latem uciekając od upałów, zimą goniąc słońce, próbując zaspokoić trzy bardzo odmienne charaktery. Mama, miłośniczka gór i podróży w nieznane, autorka bloga „Huskies On The Road”, Anika, iskra energii, która kocha słońce i morskie kąpiele oraz Nacho… prawdziwy pies północy, wytrawny długodystansowiec z zamiłowaniem do śniegu. Razem tworzą wymarzoną drużynę, która pokonała wiele przeciwności losu, aby móc realizować wspólnie marzenia, nie tylko te o podróżach.
PREZENTACJA:
Wielu kobietom wydaje się, że macierzyństwo oznacza definitywny koniec podróży lub trudności w realizowaniu marzeń, również tych zawodowych. Wcale nie musi tak być! Historia Kasi i Aniki jest dobrym przykładem na to, że realizowanie marzeń w nietypowym składzie jest nie tylko możliwe, ale i ogromnie satysfakcjonujące. Razem przebyły bardzo długą, pełną przeciwności losu drogę, by zrozumieć, że wbrew powszechnym obawom, samotne rodzicielstwo to nie koniec podróży, a dopiero początek i to w tym najlepszym możliwym składzie. To nie będzie prezentacja edukacyjna ani też zbiór dobrych rad. Dowiesz się natomiast co nieco o świecie widzianym przez ich nie zawsze różowe okulary, o tym, jaką drogę przeszły i jak wygląda życie pełnoetatowej mamy, próbującej pogodzić macierzyństwo, pracę i podróże. Poznasz perypetie tej trójki, które często zestawiają przyjemności i trudy podróży oraz życia w vanie, na zaledwie 6m2, z dzieckiem i psem.
Alex Jaskółowska
Podróżniczka, blogerka, psycholożka i autorka książek. Od 15 lat jest w nieustającej podróży dookoła świata. Do tej pory odwiedziła 6 kontynentów i ponad 100 krajów. Przez wiele lat żyła, studiowała i pracowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Kostaryce, Włoszech i Hiszpanii.
Od 2016 roku prowadzi międzynarodowy blog o podróżach i wyjątkowych miejscach na świecie: Travel and Keep Fit.
Jako jedyna blogerka podróżnicza z Polski ma tak szeroko zakrojone międzynarodowe projekty i współpracuje globalnie z destynacjami na całym świecie, udowadniając że w branży podróżniczej nie ma granic i pasję do podróżowania można przekuć w życie i pracę marzeń.
Autorka „Biblii Blogera i twórcy online – jak podróżować po świecie i zarabiać na tym miliony” – największego na rynku kompendium wiedzy o zarabianiu na podróżach dla twórców i podróżników.

PREZENTACJA: Jak podróżować po świecie i zarabiać na tym miliony?
Jeśli marzysz o tym, żeby Twoja pasja do podróżowania zmieniła się nie tylko w styl życia, ale pracę marzeń, to jest to prelekcja dla Ciebie. Podzielę się w niej moim doświadczeniem budowania od zera marki osobistej w oparciu o podróże. Blog Travel and Keep Fit założyłam w 2016 roku. Samodzielnie zbudowałam wokół niego międzynarodową markę i milionowy biznes, współpracując z ponad 200 agencjami turystycznymi, tourism boards i biurami podróży na całym świecie – od Karaibów, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Środkowej, po Europę, Afrykę, Indie i Azję, a także ponad 300 luksusowymi hotelami i znanymi markami – od lifestylu po technologię. Opowiem o tym, czy obecnie realnie da się żyć z podróżowania i jakie komponenty, strategie oraz umiejętności są potrzebne, by podróżować po całym świecie i sprawić, żeby jeszcze Ci za to płacili. Gwarantuję, że wielokrotnie Cię zadziwię i obalę wiele mitów krążących o zarabianiu na podróżach. PS.: Mnie też od początku mówili, że tego nie da się zrobić! Do zobaczenia!
BLOG: www.travelandkeepfit.com INSTAGRAM: @travel_and_keep_fit
Biblia Blogera i twórcy online: www.bibliablogera.pl

Rita i Laura Downar-Zapolska
MD RUN, czyli biegające Mama i córka, które połączyła w duet pasja do biegania, a jednocześnie chęć poznawania świata z perspektywy maratonek.
PREZENTACJA: Biegiem przez świat – jak ukończyć maratony za oceanem z Mamą
Przebiec maraton (42km) za oceanem to wyzwanie, a ukończyć go ramię w ramię z Mamą to kosmos. Doświadczenie życiowe Rity (Mamy) i ciekawość świata Laury (Córki) sprawiły, że dziewczyny poznają świat na biegowo, biorąc udział w światowych maratonach, jednocześnie szerząc ideę aktywnego spędzania czasu z rodziną. Przeżywanie kryzysów podczas biegów, łzy, wzajemne wsparcie i cieszenie się z osiągnięć powodują zacieśnianie się więzi rodzinnych, o czym opowiadają w social mediach. Okazuje się, że można udać się w podróż, by przebiec maraton i pokonywać własne słabości ze swoim rodzicem lub dzieckiem.

Marta Błaszczak
Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach. Przez pięć miesięcy podróżował solo po Azji spełniając swoje największe marzenie – o dalekiej, długiej podróży z plecakiem.
Prezentacja: “Metr pięćdziesiąt” w podróży
Opowieść o kilku miesiącach najpiękniejszej (dotychczas) przygody w życiu. O cudownych miejscach i widokach, niesamowitych ludziach czy zabawnych sytuacjach. Ale także trudach związanych z podróżą białej, małej, niepełnosprawnej dziewczyny po Azji południowo-wschodniej. Marta opowiem historie, które przydarzyły się jej na początku 2022 roku. Opowie o przygotowaniu do podróży, codziennym dźwiganiu plecaka, różnicach kulturowych, ale też o pokonywaniu własnych granic. Bo wszystkie one odegrały wielką rolę w jej podróży, ale też w tym jaką kobietą się po niej stała.

Hanna Pasterny
Absolwentka filologii romańskiej oraz studiów podyplomowych poradnictwo psychologiczne i interwencja kryzysowa na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Ukończyła kurs otwarty dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego oraz eCPR – dialog emocjonalnej reanimacji. Prowadzi szkolenia na temat dostępności i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, m.in. dla lekarzy, urzędników, duchownych, policjantów, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Autorka książek „Moje podróże w ciemno”, „Tandem w szkocką kratkę”, „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”, opracowania „Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości. Rekomendacje dla policji, straży miejskiej, prokuratury, sądu i organizacji pozarządowych” oraz rozdziału „Pomoc osobom niepełnosprawnym w kryzysie sytuacyjnym” w książce „Interwencja kryzysowa. Wybrane zagadnienia”. W dwumiesięczniku „Integracja” ma swoją rubrykę „Inny punkt widzenia”. Otrzymała wyróżnienia Człowiek bez barier, Lady D i Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Macieja Lisa dla zaangażowanych w ochronę praw osób z niepełnosprawnościami.
PREZENTACJA: PODRÓŻE W CIEMNO
Hanna opowie o podróżowaniu po Polsce, Europie i wyprawie do USA z perspektywy osoby niewidomej. Skoncentruje się na miejscach, spotykanych ludziach, podzieli się anegdotami, w tym związanymi z wpadkami w komunikowaniu się w językach obcych. Zwróci też uwagę, o czym warto pamiętać, przygotowując się do zagranicznego wyjazdu.

Marta Dziekońska
Psycholożka i podróżniczka z umiłowaniem do autostopu i braku planu. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, Terapii Akceptacji i Zaangażowania, jak i facylitowania wypraw Adventure Therapy. Jest jedną z założycielek Kolektywu psychologicznego Wszędzie Ważne. Zimą surfuje i pracuje gabinetowo z Portugalii, by latem prowadzić warsztaty rozwojowe w polskich lasach. W podróży i w życiu liczą się dla niej przede wszystkim ludzie.
Prezentacja: Jak ukoić swój układ nerwowy by być w stanie odważać się na więcej?
Dlaczego czasami mimo tego, że rozumiemy logiczne argumenty, nie możemy się przekonać do jakiegoś działania? Czy chcieć to zawsze móc? Czym jest to poczucie “utknięcia”, które czujemy gdy bardzo chcemy, ale nie potrafimy czegoś zrobić? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź przyglądając się współczesnym teoriom psychologicznym i temu, jak podchodzą do poczucia bezpieczeństwa i zagrożenia. Dowiesz się jak praca z własnym układem nerwowym, może pomóc ci sięgać po więcej.
Warsztat: W drodze do siebie: Jak wyznaczać, komunikować i bronić swoich granic, by zadbać o siebie i relacje.
„W drodze do siebie: Jak wyznaczać, komunikować i bronić swoich granic, by zadbać o siebie i relacje”, to warsztat skierowany jest do wszystkich kobiet pragnących nauczyć się szanowania swoich granic w relacjach z innymi. Podczas trzygodzinnego warsztatu porozmawiamy o tym, co wpływa na to, że czasem tak trudno jest nam wyznaczać granice, dowiemy się jak skutecznie komunikować swoje potrzeby i limity, a także co można zrobić będąc w relacji, w której granice są przekraczane. Zajęcia będą oparte o ćwiczenia praktyczne, które pozwolą uczestniczkom nauczyć się, jak jasno się komunikować gdy emocje biorą górę. Będzie też okazja by podzielić się swoimi doświadczeniami i wysłuchać historii innych kobiet zmagających się z tematem granic, by zrozumieć, że nie jesteśmy same w swoich wyzwaniach.
Kolektyw Psychologiczny Wszędzie Ważne
Jesteśmy grupą psycholożek i podróżniczek, które chcą tworzyć świat, w którym sięganie po wsparcie psychologiczne jest czymś zwyczajnym, a wolni i odpowiedzialni ludzie mają siłę na to, by dbać o to, co naprawdę ważne. Pracujemy głównie online, bo chcemy, by wsparcie psychologiczne było dostępne dla każdego, kto boryka się z trudnościami – niezależnie od tego na jakim krańcu świata przebywa. Sercem naszego projektu jest współpraca – wartość, dzięki której mamy większy wpływ na otaczający nas świat. Wierzymy, że dbanie o zdrowie psychiczne nierozerwalnie wiąże się z dbaniem o lokalną społeczność i planetę, na której żyjemy. Połączyła nas pasja do psychologii, życie na emigracji, cyfrowy nomadyzm i wspólne podróże. Poza pracą w gabinecie: organizujemy grupy wsparcia, warsztaty, szkolimy organizacje i tworzymy materiały psychoedukacyjne.
Daria Sieracka
Miłośniczka gór wyższych i wspinaczki, project managerka z 10-letnim doświadczeniem w agencjach marketingowych i instytucjach kultury, która wspina się od ośmiu lat, a od siedmiu samodzielnie organizuje swoje wyprawy w góry wyższe, z plecakiem i namiotem eksploruje szczyty na różnych kontynentach.
Daria jest założycielką organizacji non-profit Wandalistki, która powstała w 30-stą rocznicę śmierci ikony kobiecego himalaizmu. Działa na rzecz kobiet w górach wysokich. Wandalistki dzielą z Wandą Rutkiewicz nie tylko pasję do wspinaczki i wypraw wysokogórskich, ale przede
wszystkim determinację w dążeniu do celu. A celem jest wsparcie kobiet w drodze na szczyt i zwiększenie ich obecności w górach.


Gabriela Ścigaj
Kobieta pełna pasji i zaangażowania w to co robi. Na
co dzień jest cywilnym, zawodowym pilotem samolotu.
Ukończyła LAW (Lotniczą Akademię Wojskową).
Lotnictwo to jej pasja i praca. Zaczynała od przygody z
szybowcami, miała okazję pilotować różne typy samolotów
w Polsce i za granicą. Aktualnie zasiada za sterami dużego,
turbośmigłowego Saaba w czarterowej linii lotniczej.
Aktywnie prowadzi social media i współprace medialne, gdzie
m. in. pokazuję pracę Kobiety pilota.
Anna Grebieniow
Przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, na co dzień związana jest z projektami dotyczącymi ochrony przyrody. Gdy tylko poczuje zew świata, odwiedza zakątki Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej, podróżując z nurtem, z wiatrem, bez pośpiechu. Uczestniczyła w dwóch etapach Afryki Nowaka (Sahara, Kalahari). Zainspirowana dokonaniami Polaków, którzy w latach 70. przebyli Pustynię Gobi pojazdami żaglowymi własnej konstrukcji, w 2008 roku zorganizowała wyprawę żaglowozową do Mongolii ich śladami. Wspomnienia zawarła w książce „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”. Wiedziona duszą nomady, ze stepów wróciła z jurtą, która stała się jej domem. Wychowana na książkach Centkiewiczów, historiach Amundsena i Scotta, stopniowo odkrywała w sobie ciągoty polarne a zimowe realia oswajała trawersując w dwuosobowym, kobiecym zespole zamarznięty Bajkał i rozsmakowując się w herbacie z topionego lodu. W latach 2015-2017 dwukrotnie wzięła udział w wyprawach polarnych do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego „Arctowski”, pracując jako obserwator przyrodniczy w bazie terenowej, na cyplu Lions Rump.

PREZENTACJA: ŻAGLE NAD PUSTYNIĄ – Z WIATREM PRZEZ GOBI
Opowieść o żeglarskiej lądowej wyprawie – Żaglowozem przez Pustynię GOBI 2008. Podczas wyprawy uczestnicy pokonali ponad 1500 km pustyni na trójkołowych pojazdach garażowej konstrukcji, napędzanych wiatrem. Była to ekspedycja honorująca 30-tą rocznicę pierwszej polskiej żaglowozowej wyprawy na Gobi. Trasa wiodła bezdrożami, starymi traktami, korytami wyschniętych rzek, a załoga zmagała się zarówno z porywistym wiatrem jak i z kilkudniową flautą. Nie brakowało również poważnych awarii i wywrotek. Do załogi na 2 tygodnie dołączył gość honorowy – Wojciech Skarżyński, pionier i organizator wyprawy żaglowozowej w 1978 roku. Jednym z żaglowozów, które w 2008 roku przemierzyły pustynię był Gobi2, zbudowany 30 lat wcześniej. W lutym 2023 roku na mongolskiej pustyni stanęła tablica pamiątkowa honorująca Pioniera i obie ekspedycje.

Katarzyna Pieluszka
Kasia Pieluszka ukończyła studia dziennikarskie na specjalizacji Public Relations. Mając 26 lat otworzyła własną agencję social media. Współpracowała z takimi markami jak Travelplanet.pl, czy Tanie Loty. Była redaktorem, jest autorką e-booków. W lipcu 2022 roku w księgarniach pojawiła się jej pierwsza książka „Bali Tinder. Wolność i relacje”. Po tej premierze zawrzało w polskich mediach.
Pewnego dnia rzuciła wszystko i przeprowadziła się na Filipiny. Od grudnia 2018 mieszka na Bali. Jej szczere opowieści na temat życia na indonezyjskiej wyspie i podróży w pojedynkę wzbudziły zainteresowanie wielu czytelników. Nie przebiera w słowach, opowiada prawdziwe historie, nie ma dla niej tematów tabu.
PREZENTACJA: KOBIETY W PODRÓŻY, KTÓRE NIE MARZĄ O ZWIĄZKACH
W Polsce takie podejście jest marginalizowane, a nawet spotyka się z oporem i nienawiścią. Czy kobiety, które w drodze odnalazły siebie, chcą wchodzić w monogamiczne relacje? Poczucie niezależności, otwartość na świat, ludzi i doświadczenia. Etapy zmiany nie tylko życia, ale i światopoglądu. Hedonistyczne podejście ekspatów na indonezyjskiej wyspie Bali.
Linki do social-mediów, strony, ebooków i książki Kasi: linktr.ee/kasia.pieluszka
Maria Magdalena Krychowska
Podróżniczka i pisarka. Z wykształcenia kroatystka, PR-owczyni, asesorka BREEAM oraz ekspertka od
ESG, zawodowo związana z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Jest autorką bloga
www.OkiemMaleny.pl, książki, którą stara się wydać: „Dzień sądu nie nadejdzie, dzień sądu trwa” a
także współautorką przewodnika po Mjanmie/Birmie wydawnictwa Pascal.
Najczęściej podróżuje solo. W drodze zawsze towarzyszy jej notes i aparat. Uwielbia stawać się
niewidzialnym obserwatorem – obserwować życie ulicy i rytm odwiedzanego miejsca. Promuje
odpowiedzialną turystykę i nie lubi przekłamywania rzeczywistości oraz pokazywania świata rodem z
folderów turystycznych. Odwiedziła blisko 40 krajów – jej ulubione to Indonezja, Nepal, Laos, Mjanma
oraz Chorwacja – którą nazywa drugą ojczyzną. Od pięciu lat jej podróżowanie coraz bardziej
związane jest z górami. Przemierzała szlaki w Tatrach, Alpach, Himalajach, Karakorum. W sierpniu
zdobyła Kazbek w Gruzji.

PREZENTACJA: KOBIETA I GÓRA
„Dziś planuję to, o czym wcześniej nie miałam odwagi marzyć.” W swojej prezentacji opowiem o mojej drodze do gór i podróżowania, o tym jak z dziewczyny jadącej z duszą na ramieniu do Barcelony stałam się kobietą, któ®aw tym roku zdobyła Kazbek i podróżującą gdzie tylko oczy i serce ją poniosą. Pokażę Wam również drugą stronę medalu, że za pięknymi zdjęciami z górskich szlaków i podróży czai się często mnóstwo wyrzeczeń, zmęczenie i inne niekoniecznie kojarzone z wakacjami wydarzenia. Zapraszam serdecznie.