O swoich podróżach, wyzwaniach i spełnianiu marzeń opowiedzą:
Marzena Filipczak, autorka książek Jadę sobie, Między światami i Lecę dalej, pokazujących, jak łatwo jest wyruszyć w świat. Pewnego dnia wstała zza biurka, spakowała plecak i wyjechała na pół roku do Azji – sama! – chociaż nigdy wcześniej nie podróżowała w pojedynkę i nie była nigdzie poza Europą. I tak już jej zostało: podróżuje, pisze i przekonuje, że kobiece wyjazdy solo nie są ani trudniejsze, ani droższe, ani bardziej niebezpieczne, niż codzienne życie. Najczęściej podróżuje na wschód i północ, przejechała samotnie m.in. Indie, Iran, Azję Środkową, Bliski Wschód, kilka krajów Czarnej Afryki i Ameryki Południowej, przeszła pieszo w poprzek Islandię i Laponię zimą.
Marzena swoją prezentacją otworzy Festiwal. Opowie o bezpieczeństwie kobiet w podróży. Dowiecie się, między innymi:
- jak się przygotować do wyjazdu, czyli skąd czerpać informacje, czy należy się bać pory deszczowej i przekraczania granic w czasie lokalnych świąt?
- jak nie zostać w drodze bez pieniędzy, czyli po co nam kilka kont i na którym ramieniu nosić torebkę?
- czy autostop jest bezpieczny dla kobiet, czyli jakich samochodów unikać i kiedy alarmować wojsko?
- jak znaleźć z biegu odpowiedni nocleg, czyli dlaczego szukamy dziur w scianach i gdzie hotelem są pociągi stojące na bocznicy?
- jak są traktowane w poszczególnych kulturach lokalne kobiety i w jakim stopniu te zasady obowiązują również turystki?
- jak się ubierać i nie ubierać, czyli czy naprawdę musimy zakładać chusty w krajach muzułmańskich i gdzie można wyjść na plażę w bikini?
- jak dbać o higienę z dala od cywilizacji, czyli o myciu włosów na górskim szlaku, kosmetykach z egzotycznych bazarów i wszystkim, czego możecie nie wiedzieć, a wstydzicie się zapytać.
- w jaki sposób reagować na zaczepki mężczyzn, u kogo – w razie potrzeby – szukać pomocy, a przede wszystkim, gdzie tak naprawdę tkwi prawdziwe zagrożenie?
Swoją opowieść o bezpiecznym podróżowaniu Marzena opowie opierając się na własnym doświadczeniu z m.in. pieszej wędrówki przez Islandię, podróży z namiotem po Czarnej Afryce i trekkingu w Himalajach.
Jagoda Koprowska, emerytowana dziennikarka Radia Koszalin, gdzie prowadziła autorski program podróżniczy Radiowy Klub Obieżyświata. Od lat jest backpackerką, jeździ z plecakiem po świecie i dociera do najbardziej egzotycznych miejsc naszego globu. Do tej pory odwiedziła ponad 36 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. W podróży interesują ją przede wszystkim ludzie, miejscowe obyczaje, wszelkie przejawy lokalnej kultury i religii. W drodze musi zajrzeć do napotkanej świątyni i poszwendać się po lokalnym cmentarzu. Uwielbia próbować lokalnych przysmaków, lubi jeść z miejscowymi i wtapiać się w otaczającą ją rzeczywistość.
Na TRAMPkach opowie o Tonga, ostatnim królestwie na Pacyfiku. Wśród licznych wysp na południowym Pacyfiku jest grupa kilku archipelagów tworzących ostatnie w tym rejonie świata królestwo w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Wyruszając do Tonga, Jagoda Koprowska chciała na własne oczy zobaczyć, jak dzisiaj kultywuje się monarchię w tym wyspiarskim kraju i ile jest prawdy w zachwytach żeglarzy, którzy kochają kotwiczyć na Tonga odbywając podróże dookoła świata. Bardzo chciała też popływać z humbakami, które przypływają w rejon Tonga z wód Antarktydy na czas rozrodu. Czy udało jej się zrealizowac wszystkie plany?
Karolina Bednarz, japonistka i podróżniczka, ostatnie pięć lat spędziła za granicą: cztery lata studiów w Anglii, ponad rok w Japonii, kilka miesięcy w Seulu i Pjongjangu. Aktualnie studentka Polskiej Szkoły Reportażu, której marzy się pisanie o Azji Wschodniej.
W Korei Północnej spędziła prawie dwa miesiące. Pozornie mogła poruszać się po Pjongjangu bez ograniczeń, ale jak było naprawdę? Jak funkcjonować w kraju, gdzie nawet mały błąd może skutkować ogromnymi konsekwencjami? Opowie o bezpieczeństwie, refleksjach z KRLD, ale także o atrakcjach turystycznych tego mało u nas znanego kraju.
Ola Fasola Pająk-Gałęza, pani geograf. Wsiąknięta w literaturę mama Kajtka i Ruty. Cieszy się, bo cieszyć się lubi. Woli przestrzeń niż ludzi, dlatego bliżej jej do Azji Centralnej niż Południowo-Wschodniej. Obecnie korektorka po zasłużonym urlopie macierzyńskim, który spędziła w drodze.
Opowie o podróżowaniu z dziećmi na rowerze. Jak ogarnąć bagaże? Jak zorganizować dzień, by wszyscy byli uśmiechnięci? Jak nie dać się zwariować i czy naprawdę warto ruszyć w drogę z dzieciakami?
Anita Demianowicz pomysłodawczyni i organizatorka TRAMPek-Spotkań Podróżujących Kobiet. Podróżniczka, dziennikarka zakochana w podróżach rowerowych, Ameryce Łacińskiej, awokado i mango. Każdą wolną chwilę spędza aktywnie. Biega i jeździ na rowerze niezależnie czy zima, czy deszcz. Lubi powtarzać, że „im trudniej, tym ciekawiej”. Lubi nowe wyzwania. Zjechała na desce z aktywnego wulkanu, choć nie przepada za sportami ekstremalnymi, nurkowała w nocy, choć boi się głębokiej wody, ruszyła po raz pierwszy sama na pięć miesięcy w podróż do Ameryki Środkowej, choć nigdy wcześniej nie wyjeżdżała sama i nie znała języka hiszpańskiego.
Na TRAMPkach opowie o kobietach w podróży. O tych, które same podróżują, i o tych kobietach, które w w trakcie podróży spotyka. To idealna, choć krótka opowieść, na początek trzeciego dnia festiwalu poświęconego prezentacjom odważnych i podróżujących zwykle w pojedynkę kobiet.
Ana Matusevic, wilnianka z pochodzenia, gdynianka z wyboru. Zawodowo związana z sektorem NGO oraz kulturą, z zamiłowania fotografka i blogerka. Prawie w każdą podróż wyrusza uzbrojona w książkę – nie przewodnik turystyczny, lecz powieść lub reportaż. W poszukiwaniu opisanych historii, miejsc i ludzi, odwiedziła m.in. Kaukaz, Bałkany, Białoruś i Grecję.
Opowie o swoim sposobie poznawania odwiedzanych miejsc. Co można wyczytać między linijkami? Jak często fikcja ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Czy książki bardziej opisują czy jednak kreują obraz danego miejsca? Jakie pułapki stawiają pisarze i czy należy wierzyć reportażom?
Dorota Jeziorowska oraz Kasia Pawełczyk z grupy zapalonych żeglarek związanych z AGH w Krakowie i Akademickim Klubem Żeglarskim AGH opowiedzą o projekcie, który zrealizowały i w ramach którego zorganizowały damski rejs ze Świnoujścia do Amsterdamu. W sierpniu ubiegłego roku wyruszyły 12-metrowym jachtem s/y Gefion, aby własnymi siłami pokonać Morze Bałtyckie i Morze Północne, odwiedzając po drodze m.in. Sassnitz i Helgoland. Wyprawa zakończyła się sukcesem, a one planują już kolejną edycję, na którą zaproszą osiem dziewczyn – przyszłych żeglarek, i wspólnie wypłyną na wody Oceanu Atlantyckiego, odwiedzając Wyspy Kanaryjskie. Celem dziewczyn na fali jest eksponowanie piękna żeglarstwa, ale i płci pięknej w żeglarstwie.
Beata Lalla Jakuszewska, podróżująca psycholożka. Mieszkała w Afryce i Azji, przejechała ponad 50 krajów, głównie samotnie, autostopem. Od 9 lat prowadzi blog lalla.pl
Opowie o półroczu spędzonym w na Saharze z nomadami i dwóch latach w Azji, w wielkim mieście Bangkok. Wierzy w to, że aby móc poznać dany kraj i jego kulturę, trzeba w nim zamieszkać. Spędzać czas z miejscowymi, pracować z nimi, żyć ich życiem. I sama, poza odwiedzaniem różnych stron świata, do zamieszkania wybrała jak dotąd dwa miejsca: cicha, naturalna Sahara i rozgrzany od bodźców do czerwoności Bangkok. Życie na dwóch krańcach świata.
Stasia Budzisz-Cysewska kiedyś, na gdańskim lotnisku, powiedział jej przypadkowo spotkany człowiek – „ty cały czas czekasz na swoją podróż życia. Ona będzie, ale to jeszcze nie ta. Ty jesteś dzika, nie możesz usiedzieć w miejscu. Twoje życie to pasmo nieustannych zmian. Nie ograniczaj się”. Miała nadzieję, że tej podróży jeszcze nie było…
Jak to się z reguły zaczyna: rzuciła pracę w korporacji i …ale od początku: z wykształcenia filolog i filmoznawca, z zamiłowania włóczęga i powsinoga. Kiedy miała dziesięć lat marzyła o dalekich podróżach. W tamtym czasie nieosiągalnym wydawało się jej pojechanie chociażby do Rzeszowa… Od tamtego czasu minęło „kilka” lat i teraz ciągle się kręci, szuka i nieustannie inspiruję nowymi ludźmi. Nie lubi stagnacji, nie lubi marudzenia i nie lubi rutyny. Lubię łazić, ryzykować i, jak się okazało, samotnie podróżować. Kilka lat temu pojechała na Kaukaz i tam też tradycyjnie zaprosi.
Opowie historie, historyjki i anegdoty, które spotkały ją podczas wielu podróży w ten rejon świata oraz podczas mieszkania tam. Pokaże świat męski z punktu widzenia mieszkającej na Kaukazie Polki, starającej się zrozumieć i wtopić się w otaczającą ją rzeczywistość. Opowie o protektoracie, podrywaniu, zapraszaniu na kawę, stopie i wielu innych ciekawostkach…
Facebook Stasi Budzisz-Cysewskiej
Joanna Tomasik, germanistka z wykształcenia, nauczycielka z powołania. Przed długi czas zaprawiona wyłącznie w podróżowaniu między rodzinną Warmią a oddalonym o 1500 kilometrów domem na emigracji. Siedząc w pociągu któregoś dnia, postanowiła rozszerzyć obszar działania i przed 30. urodzinami przejechać pół albo chociaż ćwierć świata w rok. Ostatecznie nie opuściła Europy (definiowanej według kryteriów Eurowizji), bo już pierwsze – te względnie bliskie – cele okazały się wystarczająco intrygujące, żeby postawić na ekstensywne podróżowanie.
Niektórzy myślą, że wyruszenie w podróż w pojedynkę to prowokacja, nadstawianie karku. To prawda: wyprawa sprowokuje lawinę pozytywnych zdarzeń i postawi nam na drodze ludzi, którzy ten przeciążony kark rozmasują.
Oczywiście zdarzają się momenty trudne, ale ich podkreślanie wypacza obraz podróży. Dlatego podczas prezentacji nie padnie na ich temat ani jedno słowo, a zamiast tego pojawi się mnóstwo przykładów ludzkiej empatii i solidarności (sic!). Nie będą to historie spektakularne, ale zbiór drobnych gestów, które pokazują, jak nieznajomi pomagają w potrzebie (ale i bez potrzeby) oraz jak pomysłowi i hojni potrafią przy tym być.
Dorota Chojnowska, dziennikarka, włóczykij i autorka bloga alepieknyswiat.pl. Wyjazd do Iranu był jej pierwszą w życiu eskapadą rowerową i połknęła bakcyla. Już planuje kolejną rowerową wyprawę.
Dorota przez 9 miesięcy budowała bambusowy rower. Dwa dni po jego ukończeniu była już w Iranie. Opowie o tym, co przeżyła podczas swojej pierwszej w życiu wyprawie rowerowej?
Agnieszka Siejka najczęściej wyjeżdża w rejon Bliskiego Wschodu i na Kaukaz gdzie przy sutozastawionych stołach i szklance gorącej aromatyczne herbaty czas płynie inaczej. Podróżując poza utartym szlakiem często dociera do miejsc niezwykłych, które nie są opisywane w przewodnikach. Najpiękniejsze historie z drogi wiążą się z ludźmi, których poznaje. Czasem jeden niewinny uśmiech może odmienić plany i wpływa na dalszy tok podróży.
Bezkresne lody Spitsbergenu mieniące się w promieniach wschodzącego słońca sprawiają wrażenie wielobarwnej pustyni. Struktura śniegu wyrzeźbiona przez wiatr przypomina najróżniejsze formy. Słońce zachodzi za chmurami, lodowaty wiatr wdziera się w najmniejszą szczelinę ubrania, narty nie chcą sunąć po chropowatym śniegu. Każdy krok pod wiatr stanowi ogromny wysiłek, a do końca dnia pozostało jeszcze wiele godzin marszu, z każdą godziną siły mamy coraz mniej. Ciężkie sanie, wypakowane po brzegi co rusz wpadają w zstrugi, nierówności śniegu wyrzeźbione wiatrem to prawdziwa udręka. Tym razem nie udało się dojść do wyznaczonego celu, smagani wiatrem rozbijamy namiot w pośrodku lodowca, na zewnątrz umacniamy murkami śnieżnymi, chroniącymi od wiatru, przed niedźwiedziami rozkładamy ogródki petardowe, zabezpieczamy sanie. Gdy z namiotu docierają delikatne aromaty posiłku praca na zewnątrz skończona, teraz czas na odpoczynek. Posiłek, sen i marsz, życie skurczyło się do podstawowych czynności. Co przyniesie kolejny dzień, wiatr, śnieg i brak słońca, kolejny dzień w krainie bez cienia?
Teresa Chudecka (Tess) absolwentka psychologii, marzycielka i niepoprawna optymistka. Miłośniczka motoryzacji, podróży i tańca. Z miłości do niego postanowiła przetańczyć cały świat ucząc się przy tym narodowych tańców odwiedzanych przez nią miejsc. Odbyła samotną, półtoraroczną podróż po Europie i Ameryce Południowej.
Teresa półtora roku temu postanowiła rzucić normalne życie na etacie i wyruszyć w podróż… tak zaczyna się typowa opowieść o samotnie podróżującej kobiecie. Jednak jej opowieść jest trochę inna, ponieważ Teresa postanowiła przetańczyć świat. Wierzy w to, że poprzez taniec może dogłębnie poznać miejscową kulturę i również całkiem się w niej zatracić. Samotnie przemierzyła prawie wszystkie kraje Ameryki Południowej ucząc się przy tym tradycyjnych tańców.
Katarzyna Maniszewska, entuzjastka samotnych podróży z plecakiem po świecie (bez wcześniejszych planów i rezerwacji) i wielbicielka muzyki rockowej. Autorka książki „Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia”. Stacjonuje na warszawskiej Pradze, a podróżuje głównie po Azji Południowo-Wschodniej, choć w swoich wędrówkach trafiła już też na Papuę i Wyspę Wielkanocną. A poza tym: germanistka, dziennikarka, wykładowca, współpracuje z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
Na TRAMPkach opowie o… magii. A dokładniej o tajemniczych wierzeniach, absurdalnych gusłach i przesądach z którymi styka się podróżując, m.in. o magicznym kamieniu z Wyspy Wielkanocnej, o sercu wietnamskiej kobry, o tym, co oznacza szczekający gekon na Sulawesi, dlaczego z Birmy warto przywieźć jadeitową biżuterię, czemu na wyspie Jawa obcina się kotom ogony, i po co zmarłym Toradżanom papierosy.
WARSZTATY
Anna Czaplewska, psycholog, trenerka i coach na co dzień, pisarka, artystka i podróżniczka w czasie wolnym. Swoje podróże opisuje na anglojęzycznym blogu TravelPsyched. Pierwszy samodzielny wyjazd, do Londynu, sprawił, że 13-letnia wtedy Ania postanowiła wrócić do tego miasta na studia psychologiczne. Marzenie spełniła i od 10 lat mieszka na wyspach pomagając innym żyć pełnią życia. Gdy nie pracuje, Ania spędza czas odwiedzając nowe miejsca. Do dzisiaj odwiedziła 40 krajów na 5 kontynentach, podróżując m.in. po Australii, Nowej Zelandii, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Mauritiusie i Pakistanie. Ania wyznaje filozofię, że każda podróż jest drogą do własnego wnętrza. Poprzez kontakty z nowymi kulturami, wyzwania, jakie stawia samotne podróżowanie, nieznane sytuacje i miejsca, poznajemy lepiej samych siebie, docieramy do nowych miejsc w nas samych. Opisując swoje podróże Ania skupia się właśnie na aspekcie psychologicznym wyjazdów. Podczas swoich warsztatów Ania nauczy Was jak korzystać z wiedzy o różnicach kulturowych oraz z praktyki Mindfulness by podróżować pełniej, pomagając Wam odnaleźć drogę do własnego wnętrza poprzez większą świadomość tego, co na zewnątrz.
Barbara Piórkowska, pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Współtwórczyni projektów pisarskich dla grup seniorów oraz edukacyjnych przedsięwzięć związanych z literaturą przeznaczonych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Autorka powieści Szklanka na pająki i prozy Utkanki, trzech tomów poetyckich, audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta Piórko Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.
„Zacznij od psa” – warsztaty pisania o podróżach
Byłaś? Pojechałaś, zobaczyłaś? I teraz chcesz o tym napisać. Trzeba to zrobić, ale nie zawsze wiesz – jak (i właściwie też nie bardzo jesteś pewna, o czym konkretnie). Co jest ważne: ludzie, krajobrazy, zdarzenia? Jakaś konkretna fabuła Twojej opowieści czy to, że za każdym zakrętem stoi drzewo, a także parę domów, w których robią obiad?
No dobra, mam parę patentów na pisanie, przedstawię Ci je na warsztatach 23 kwietnia. Nie musisz zbyt wiele wiedzieć na temat przelewania słów na papier. Tym razem nie będę Ci też wstawiać przecinków do tekstu. Zbierzemy jednak pomysły na dobrą historię podróżniczą, poeksperymentujemy, zobaczymy, w czym tkwi siła tworzenia zdań o tym, co się zobaczyło, wąchało – przeżyło. A potem do roboty.
Post-turysta
Paweł Cywiński: Orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie pisze doktorat na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Jest publicystą, redaktorem działu „Poza Europą” w Magazynie Kontakt oraz współprowadzi audycję „Uwaga Rozproszona” w Polskim Radiu RDC. Jego zainteresowania ogniskują się wokół migracji, ideologii turystyki, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Współtwórca projektu post-turysta.pl.
Marysia Złonkiewicz: Trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka. Absolwentka Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim w Bośni i Hercegowinie. Naukowo zajmuje się problematyką współczesnych relacji międzykulturowych, teorią stereotypizacji w turystyce oraz przemianami islamu bośniackiego. Odwiedzała Azję Południowo-Wschodnią, Róg Afryki, Bliski Wschód i Bałkany. Współtwórczyni inicjatywy post-turysta.pl i jej koordynatorka.
O czym będzie?
W 2012 roku liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak jednostronny – to mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać do krajów globalnego Południa. Rzadko na odwrót. Jednym z jego skutków jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Daje też co jedenaste miejsce pracy na świecie.
Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów? Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiatawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania.
Post-turysta.pl jest największą w Polsce inicjatywą edukacyjno-popularyzatorską poświęconą odpowiedzialnej, świadomej i zrównoważonej turystyce.
FOTOGRAF W PODRÓŻY – opowiadanie w obrazach.
Fotografia i podróżowanie to połączenie dwóch wielkich fascynacji i wyzwań w jednym. Fotograf w podróży to inny gatunek fotografa – to także inny styl podróżowania. Jak podróżować z aparatem? Co i w jaki sposób fotografować? Czym się różni zdjęcie pamiątkowe z wakacji od fotoreportażu z podróży? W jaki sposób tworzyć ze zdjęć ciekawe historie?
Warsztaty poprowadzi Dariusz Śliwiński – fotograf i podróżnik, właściciel gdyńskiego Studia BiznesFoto i marki „With Love”. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Na co dzień fotograf niezależny i wykładowca fotografii.
Wiola Starczewska na co dzień pracuje w zespole warszawskiej agencji public relations. Po pracy planuje podróże, pisze bloga o podróżach i czyta o podróżach innych. Swoją karierę zaczynała podczas praktyk w Londynie i Brukseli, doświadczenia nabywała podczas pracy w małym NGO w Portugalii oraz…samotnej podróży do Brazylii. Kiedy nie śledzi najciekawszych case study ze świata komunikacji i marketingu, czeka na nowe książki Orhana Pamuka i słucha brazylijskiej bossa novy.
Podróż w kierunku rozwoju osobistego
Przedstawi podróż jako sposób na zdobywanie kompetencji społecznych i zawodowych. Nawet samotna podróż z plecakiem może pomóc nam nauczyć się wielu rzeczy, które będą przydatne w przyszłej pracy. Ponadto Unia Europejska promuje mobilność młodych ludzi. istnieje wiele programów, z których można skorzystać, aby za granicą wzbogacić się o nowe doświadczenia. Podczas warsztatu pokażę wam jak w podróżach odkryć początek naszej kariery oraz pokażę kilka praktycznych wskazówek jak szukać możliwości rozwoju na całym świecie.
Warsztat: Jak pisać Przewodniki 2.0?
Kasia i Maciej Marczewscy
Tworzą internetowy przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce www.ruszajwdroge.pl. Od trzech lat piszą na blogach i profilach w największych portalach społecznościowych o tym gdzie warto pojechać i co zobaczyć w naszym kraju. Prowadzą warsztaty podróżnicze i dzielą się sprawdzonymi pomysłami na wycieczki po Polsce na prezentacjach Klubu Polskiego Podróżnika www.klub.ruszajwdroge.pl. Współpracują z lokalnymi pasjonatami, samorządami i organizacjami turystycznymi z całej Polski, angażują się w akcje promujące polską turystykę, regularnie opowiadają o podróżach w mediach i wykorzystują każdą wolną chwilę na odkrywanie Polski.
Zamknij oczy i pomyśl „przewodnik”. Co widzisz? Czy to gruba książka szczegółowo opisująca miasto, region lub atrakcję? Masz wrażenie, że to monografia wypełnioną datami, historycznymi postaciami i detalami architektonicznymi? Czy taki przewodnik „przewodzi” i pomaga w zwiedzaniu?
Wiele przewodników dostępnych w Internecie, w informacjach turystycznych i wydziałach promocji miast nadal wygląda jak relikt XX wieku. Tymczasem nadeszła era Przewodników 2.0, które ułatwiają zwiedzanie, inspirują i pobudzają wyobraźnię. Kształtują je nowoczesne technologie, prawa marketingu treści, technik opowiadania historii i koncentracji na docelowym odbiorcy.
Kasia i Maciej Marczewscy – twórcy internetowego przewodnika po Polsce www.ruszajwdroge.pl i Klubu Polskiego Podróżnika, w którym spotykają się miłośnicy zwiedzania Polski www.klub.ruszajwdroge.pl – zapraszają na warsztat pisania relacji z podróży i przewodników.
Pokażą jak od 4 lat doskonalą sztukę tworzenia praktycznych przewodników, z których codziennie korzystają setki osób zwiedzających Polskę. Podpowiedzą jak napisać idealną relację z podróży, z której później skorzystają inni i udowodnią, że takie relacje mogą być wzorem dla wydawnictw papierowych. Opowiedzą jak powinien wyglądać idealny przewodnik, broszura regionu, ulotka miasta, szlaku tematycznego i ich opisy w Internecie. Pokażą przykłady treści, które zachęcają do odwiedzenia opisywanego miejsca i publikacje, które tej roli nie spełniają. I wspólnie z uczestnikami warsztatu poszukają odpowiedzi na pytanie: czy specjalistyczna wiedza i rzetelne przedstawienie tematu wystarczą, aby napisać Przewodnik 2.0?
Warsztaty z pakowania się
Piotr Horzela – Leśnik z urodzenia i wykształcenia. Pracy w Lasach Państwowych jednak nie podjął. Większość z ostatnich 7 lat spędził w lodach Antarktyki, Ameryce Południowej i Afryce. Czasem pracuje wykonując nietypowe kontrakty, czasem podróżuje, stale przygląda się miejscom i ludziom, wszystko dokumentuje fotograficznie.
Piotr Horzela i Joanna Tomasik wspólnie poprowadzą warsztaty z pakowania się. Piotr podzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi sprzętu zabieranego na dalekie wyjazdy. Opowie jak dobrać plecak, jak go spakować, co może okazać się przydatnym, a co wg niego jest jedynie chwytem marketingowym branży turystycznej. Joanna zaś opowie o „pakowaniu babskim”, czyli co wziąć w roczną podróż, żeby niczego nie brakowało, a plecak dał się podnieść jedną ręką? Zaprasza wszystkich, którzy chcieliby uczyć się na jej błędach i zanotować 20 drobiazgów, bez których naprawdę ciężko się obejść.
Weź ster w swoje ręce – warsztaty żeglarskie
Grupa zapalonych żeglarek związanych z AGH w Krakowie i Akademickim Klubem Żeglarskim AGH: Kamila Rzepka, Dorota Jeziorowska, Ania Kweclich, Olga Krzywicka, Kasia Pawełczyk, Ula Firlit, Ania Popiołek. Żeglują razem od wielu lat, a w zeszłym roku zapoczątkowały projekt „Dziewczyny na Fali”, w ramach którego zorganizowały 10-dniowy rejs damskiej załogi ze Świnoujścia do Amsterdamu, a także przeprowadziły warsztaty żeglarskie dla kobiet w Krakowie i Warszawie. Tym razem chciałyby zaprosić na warsztaty „Weź ster w swoje ręce i bądź na fali”. W programie przewidują różne panele tematyczne, m. in. węzły, żeglarskie przesądy, jachtostop, a nawet budowę jachtu.
O kolejnych prezentacjach i warsztatach już wkrótce!