Goście 6. edycji

Agata Romaniuk

Socjolożka i reporterka. Założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. Podróżuje najchętniej albo blisko, po małych miastach – zainicjowała projekt „Światła Małego Miasta” – albo na drugi koniec świata, mieszkała jakiś czas w Australii. Właśnie ukazała się jej książka „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”. 

***

Zbiór opowieści o miłości w cieniu szariatu i wielożeństwa. O parze lesbijek, które wyszły za jednego mężczyznę. O nieletnich oblubienicach na sprzedaż. O tym, że od męża można dostać walizkę złota. I w twarz.  A to wszystko w kraju, którym od pól wieku rządzi sułtan gej. 


Katarzyna Mazurkiewicz

Przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych, lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów.

Wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi od 1994 r. Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotuje wyprawy do Indii i w Himalaje, prezentuje pokazy slajdów oraz organizuje festiwal TERRA. Zbierając materiały do pokazów slajdów i przygotowując nowe trasy trekkingowe odbyła wiele wyjazdów w  różne rejony Himalajów. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową,  Iran, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Lubi wracać w te same miejsca a szczególnie chętnie wraca w indyjskie Himalaje, które zafascynowały ją swoją różnorodnością krajobrazową i kulturową. Jest współautorem przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie” oraz albumu „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”. Więcej informacji: www.terra.waw.pl , www.festiwalterra.pl

***

Kasia od 25 lat wędruje po Himalajach z grupami jako przewodnik trekkingowy. Na urlop też wybiera Himalaje, wtedy często wędruje z mężem, czasem solo (raczej z lokalnymi przewodnikami niż samotnie). Lubi długie trekkingi z nocowaniem w namiocie, spanie pod rozgwieżdżonym niebem, przeprawy przez górskie potoki. Najbardziej ceni sobie spotkania i rozmowy z ludźmi z himalajskich szlaków: mieszkańcami, pielgrzymami, turystami.  Opowie o kobietach spotkanych w Himalajach, o górskich wędrówkach z perspektywy kobiety i o tym, dlaczego nie chciała poprowadzić wyprawy trekkingowej „tylko dla kobiet”.


Anna Rutkowska

Nauczycielka jogi, pasjonatka tanga argentyńskiego, filozof. Podróżuje od wczesnych lat nastoletnich, a jej podróże pozostają pod wpływem tych trzech pasji. O swoich projektach opowiada na licznych wydarzeniach, otrzymując między innymi wyróżnienie na Kolosach (za rok 2016) za podróż „Dwa lata na bezdrożach Azji”. Obecnie w trakcie pracy nad swoją pierwszą książką o tangu argentyńskim w Indiach.

***

W Indiach nie ma boga, który by nie tańczył, a taniec okazuje się często prowadzić dokładnie tam gdzie medytacja i joga. Tango Śakti to sześć miesięcy poszukiwań i rozmów na ten temat z indyjskimi i przyjezdnymi tancerzami, z joginami, z nauczycielami medytacji i mistrzami mantr. To podróż, w której zamiast szerzej, poznajemy świat głębiej, i w której schodzimy do samego korzenia bycia.

To także opowieść o barwnej rzeczywistości indyjskiej przez pryzmat tańca, który zdaje się z pozoru w ogóle do niej nie ma pasować, a ostatecznie pomaga zrozumieć jej esencję.


Ewa Świderska 

Z wykształcenia psycholog i menedżer turystyki w stanie spoczynku. Pasjonatka poznawania świata z perspektywy rowerowego siodełka. Choć zawsze kochała ten rodzaj transportu, w „podróż życia” wyruszyła jako dojrzała kobieta. Od ponad pięciu lat żyje w drodze podróżując rowerem – przemierzyła nim ponad 40 krajów na 3 kontynentach. Najwięcej czasu spędziła w Azji, skąd wróciła do Europy oczywiście rowerem jadąc Jedwabnym Szlakiem – z Chin przez Azję Centralną, Bliski Wschód, Kaukaz i Turcję. Twierdzi, że powinno się wykluczyć z  użycia słowa „powinnaś, powinieneś”, bo wyrażają oczekiwania innych wobec Ciebie. Gdy ma czas, pisze bloga www.ewcyna.com.

***

Jej podróże to nie wakacje, nie projekt i nie wyścig, to styl życia. Nie jeździ dla zdobywania kilometrów, bicia rekordów prędkości, nie bierze udziału w rywalizacji o żadne „naj”.

Rower daje inną perspektywę. Jesteś fizycznie i emocjonalnie połączona z każdym wzgórzem, pustynią, lasem, burzą, poznajesz świat i ludzi pomiędzy punktami A i B, które wyznaczają inne środki transportu. Życie na rowerze jest proste. Rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca a problemy dnia codziennego najczęściej sprowadzają się do kilku podstawowych: w którym kierunku jechać, co zjeść, co zobaczyć po drodze, gdzie spać. Całość to improwizowany ciąg przyczynowo-skutkowy.

O co w tym wszystkim chodzi? Czy ktoś jeszcze tak ma? To hedonizm czy tortury? Niecodzienna codzienność, blaski i cienie życia na rowerze. Zaskoczenia i refleksje. 


Agnieszka Siejka i Agnieszka Doberschuetz.

Dwie Agi, jedna z Torunia, druga obecnie z Warszawy – raz na jakiś czas wybierają się razem w podróż. Dziewczyny różnią się od siebie pod każdym względem – od rytmu dobowego, poprzez upodobania kulinarne, po gusta. Tym ciekawsze jest ich wspólne podróżowanie.

***

Na przełomie roku Agi wyruszyły w „tanią podróż” do Jordanii. Jak się okazało, tanie w niej były tylko bilety lotnicze… By ograniczyć wydatki dziewczyny musiały na miejscu improwizować. Z precyzyjnych planów udało się co prawda zrealizować jedynie ułamek, ale pełna przygód i niespodzianek podróż alternatywna była jedyna w swoim rodzaju. Jednym słowem – wspaniała! 


Krystyna Pacześny

Jej przygoda z rowerem zaczęła się po 50-ce.  Po prostu – jak powiedziała jej córka: Krysia wsiadła na rower i nie może skończyć:). Na początku były to przejażdżki niewielkie, potem większe,  a potem rozwinęła skrzydła i tak ma …. . Jak przyjedzie skądś-tam, to planuj następny wyjazd. Nie może usiedzieć na miejscu.  I nie wyobraża sobie, żeby kiedyś mogła przestać.

***

Opowie o wyprawie do Danii. Dania jest dla niej ważna, ponieważ to była jej pierwsza zagraniczna wyprawa, w którą pojechała sama. To niesamowite uczucie tak móc.

Podróże małe i duże dają jej poczucie wolności, swobody, poszerzają horyzonty, uczą otwartości, przełamywania barier i granic – zwłaszcza tych wewnętrznych.


Karolina Kania

Etnolożka i antropolożka kultury, badaczka w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu, trenerka edukacji międzykulturowej i wolontariuszka w Stowarzyszeniu AFS Polska. Od ponad dziesięciu lat pasjonuje się Francją i jej terytoriami zależnymi. Początkowo na wyspie Reunion, a obecnie na Nowej Kaledonii prowadzi badania terenowe, które pozwalają jej lepiej zrozumieć nie tylko lokalną kulturę, ale również relacje łączące mieszkańców wysp z Francją. Lubi zmiany, które pobudzają i inspirują ją do działania. Prowadzi bloga www.ethnopassion.pl

***

Melanezyjski archipelag Nowej Kaledonii jest nam mało znany. Odległy – zarówno geograficznie, jak i kulturowo – fascynuje i przyciąga jednak głównie Francuzów, którzy skolonizowali wyspy w drugiej połowie XIX wieku. Dziś Nowa Kaledonia jest miejscem, w którym melanezyjskie tradycje i zwyczaje Kanaków (ludności autochtonicznej) przenikają się z europejskim stylem życia. Bolesna kolonialna przeszłość, która wcale nie jest tak odległa, wciąż przejawia się w trudnych relacjach pomiędzy autochtonami, a przyjezdnymi. Jak wygląda życie na wyspach Nowej Kaledonii nazajutrz referendum niepodległościowego? W czasie spotkania zabierze uczestniczki i uczestników Trampek w podróż po kaledońskim archipelagu, widzianym oczami badaczki, etnolożki. Na Nowej Kaledonii spędziła ponad rok, mając możliwość życia w plemieniu i dzielenia codzienności z jej gospodarzami, dzięki czemu poznała wyspiarskie życie od podszewki. Jak wyglądała jej codzienność w terenie? Czym zajmowała się każdego dnia? Jakie trudności napotykała na swojej drodze? Jakim wyzwaniom stawiała czoła? Będziecie mogli się im przyjrzeć!


Alicja Rapsiewicz

Gdy miała 6 lat, podczas rodzinnej wycieczki do Warszawy zobaczyła na Dworcu Centralnym rozśpiewaną grupę młodych ludzi, którzy wsiadali do pociągu. Ich dobra energia, radość i poczucie wolności uderzyło we wszystkie jej zmysły. Pomyślała wtedy „ja też tak kiedyś będę robić”. Jako dorosła osoba to marzenie z dzieciństwa zamieniła w rzeczywistość.

Spędziła 4 lata w drodze przemieszczając się pieszo, autostopem, rowerem i jachtem poznając kraje Azji i Australię. Ostatnio jej podróżnicze fascynacje powędrowały w stronę południowej części Afryki. Lubi przyglądać się codziennemu życiu mieszkańców i ich zwyczajom. Razem z Andrzejem Budnikiem od 2009 roku prowadzi blog Loswiaheros.pl. 

***

„Jeśli skrzywdzisz moje zwierzęta, znajdę cię!”- mówi młoda, czarnoskóra kobieta patrząc bez lęku prosto w kamerę. Gdy obejrzałam film dokumentalny o AKASHINGA, czyli strażniczkach, które ochraniają dzikie zwierzęta w Zimbabwe przed kłusownikami, wiedziała, że musi tam pojechać i je poznać. Spędziła z nimi w obozie w buszu dwa tygodnie ucząc się, ale też dzieląc się swoją wiedzą. Wróciła do Polski, ale jej myśli zostały w Zimbabwe…


Agnieszka Rostkowska

Fot. Agata Jakubowska / Agencja GazetaSLOWA

Fot. Agata Jakubowska / Agencja GazetaSLOWA

Podróżniczka, dziennikarka, reporterka. Nieustannie szuka ludzkich historii, najczęściej w Turcji, na Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Kontynentami”, publikowała m.in. w „Polityce”, „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie” oraz magazynie „Książki”.

***

Zabierze w reporterską podróż do Iraku, by spotkać się z kobietami o wielkiej sile. Tak zwane Państwo Islamskie odebrało im wszystko. Nie miały nawet czasu się spakować. Uciekały pod osłoną nocy, na ślepo, byle tylko ratować życie. Teraz to życie odbudowują, z nadzieją i miłością. Uchodźczynie w Iraku opowiedzą nam jakie cuda potrafi zdziałać pragnienie wolności.

 


Sylwia „Nikko” Biernacka i Paulina Pohl

fot. Bogna Kociumbas

Inspiratorka, fotografka, trenerka, doradczyni inspiracyjna. Założycielka Fundacji Machina Zmian. Pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę” i projektu „Czułość – wygodna klubokawiarnia”. Założycielka firmy Więcej Piękna. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografuje, rysuje i wymyśla rozwiązania ułatwiające życie – dla siebie, dla innych istot, dla świata.

Paulina Pohl

fot. Bogna Kociumbas

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka filmowa, działaczka społeczna, wiceprezeska Fundacji Machina Zmian, ambasadorka projektu „440 km po zmianę”. Współpracuje z Gdyńskim Centrum Filmowym, Uniwersytetem Gdańskim, Akademickim Centrum Kultury Alternator, Europejskim Centrum Solidarności i Against Gravity. Pasjonatka festiwali muzycznych oraz kina.

***

Od 8 lat, idąc 440 km brzegiem Bałtyku wspierają kobiety z niepełnosprawnością ruchu, zmieniają polskie plaże tak, aby były dostępne dla wszystkich. Spełniają podróżnicze marzenia, edukują i inspirują do zmiany.

Spakuj plecak, dołącz do otwartej sztafety i zostań częścią projektu 440 km po zmianę.


Joanna Szyndler

Od 2012 r. redaktorka naczelna miesięcznika „Podróże”. Turystykę studiowała w Polsce, Finlandii i Wietnamie. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat podróżuje, pisze i opowiada o świecie. W 2018 r. ukazała się jej pierwsza reporterska książka „Kuba – Miami. Ucieczki i Powroty”. Na Kubę wraca regularnie od 2010 r

***

Opowie o życiu na wyspie po śmierci Fidela Castro. O nadziejach Kubańczyków i ich strachu przed jutrem. O tych, którzy ryzykowali życiem, by wydostać się z Kuby, a teraz postanawiają na nią wrócić. 


Monika Radzikowska

Pochodzi z Ząbek. Archeolog, edukator, a ostatnio także opowiadacz bajek. Z zamiłowania podróżniczka, wędrująca z plecakiem po Polsce i świecie, przemieszczająca się wszystkimi możliwymi środkami transportu. Pisze książki, prowadzi bloga wplecakuniesione.pl, a w wakacje odpoczywa z łopatą w ręku na wykopaliskach. Jej ulubiony kierunek wyjazdów to niezmiennie wschód – głównie kraje rosyjskojęzyczne, które ją fascynują, choć sama nie ma pojęcia czemu. 

Agnieszka Muzińska

Geograf, a właściwie geomorfolog, czyli specjalista od procesów kształtujących powierzchnię ziemi i niezwykłych form powstałych w ich wyniku. Od kilku lat uparcie zafascynowana lodowcami. Uwielbia wszystko co nowe, nieznane i stanowiące wyzwanie. Ceni sobie podróże na własną rękę, pełne małych i osobistych doświadczeń różnego typu, takich jak sałatka ze sfermentowanych liści herbaty w Birmie, rozmowy o babskich sprawach z kobietami w kirgiskiej jurcie, sprawdzanie jak zimna może być woda w jeziorze przed lodowcem w Górach Skalistych czy pchanie do kieszeni kolorowych odłamków skał z irańskiej wyspy Hormoz. Ciekawi ją dosłownie wszystko! Autorka artykułów i współautorka książek o tematyce górskiej, podróżniczej i edukacyjnej, a czasem szalony wykładowca w uniwersytetach dziecięcych, kiedy kisiel staje się lawą, a lodowce topi się suszarką 🙂 na TRAMPkach już 3 raz! 🙂

***

Nie wiedzieć czemu Rosjanie mają coś z wyspami, a może po prostu wyspy wydają się szczególnie warte postawienia na nich monastyru, który wspaniale będzie się odbijał w toni spokojnej wody. Dwa ogromne karelskie jeziora i dwie wyspy – Kiży na Onedze i Wałaam na Ładodze. Jedno morze – potężne Morze Białe, które tak naprawdę nigdy nie zamarza i przeklęte święte wyspy Sołowki.

Posłuchajcie historii o poszukiwaniu waałamskiej stacji badawczej, rejsie promem „Kometa” i blondynce płynącej na Sołowki w sztormie z bandą mnichów i jednym saksofonistą. Posłuchajcie po prostu o Rosji w miniaturze – bo właśnie na wyspach, wśród ich zabytków, ruin i ludzi widać ją jak na dłoni.


Patrycja Borzęcka

Fotoreporterka, płetwonurek, sternik morski.  Instruktorka sportu ze specjalizacją w samoobronie. Z wykształcenia  dziennikarka. Jeździła w miejsca uznawane za niebezpieczne i objęte  działaniami zbrojnymi. Ukończyła szkolenie dla dziennikarzy  pracujących w rejonach działań wojennych. Odwiedziła ponad 30 krajów,  część z nich kilkukrotnie. Trzykrotnie podróżowała samotnie do Iranu,  gdzie jeździła konno z perskimi łucznikami konnymi. Przeszła  portugalski szlak Camino de Santiago. Mieszkała i pracowała jako  fotograf w Dominikanie.

***

Warsztaty będą podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny.  Podczas bloku teoretycznego zostaną omówione między innymi: zagrożenia  jakie mogą spotkać kobietę w podróży, znaki które powinny uruchomić  naszą czujność, a także środki pozwalające uniknąć potencjalnego  niebezpieczeństwa. Przedyskutujemy 10 najczęstszych błędów  narażających nas na niepotrzebne ryzyko, a także 10 najbardziej  bagatelizowanych sytuacji gdzie może wystąpić zagrożenie. Część  praktyczna będzie natomiast obejmowała przedstawienie najbardziej  podstawowych technik samoobrony takich jak: obrona przed duszeniem,  obrona przed chwytem za włosy, obrona przed próbą złapania i  wyniesienia. Warsztaty skupią się na sytuacjach, które mogą wydarzyć  się w podróży i na sposobach ich zapobiegania.

***

Hanna Jewsiewicka

Reporterka i reżyserka. Dziewczyna, która nie  boi się pojechać z kamerą gdziekolwiek. Odwiedziła już ponad 70 krajów. Była w Czadzie, gdy kraj ten zmagał się z klęską głodu, na Majdanie na Ukrainie w czasie rewolucji, w Libanie na granicy z Syrią, krótko po tym jak wybuchła wojna. Od 5 lat współtworzy program „Kobieta na krańcu świata”. Reżyserowała odcinki o kobietach oblanych kwasem w Pakistanie, o ofiarach najbardziej surowego prawa aborcyjnego w Salwadorze, czy o matkach dżihadystó w Belgii. W styczniu wróciła z niezależnej wyprawy na Papuę Zachodnią, gdzie reżyserowała film dokumentalny o Korowajach, plemieniu które słynie z budowania domów wysoko na drzewach.  Zapału i pomysłów jej nie brakuje. Brakuje jej jedynie czasu na ich realizację.

***

Są tacy, którzy żeby poćwiczyć, muszą najpierw zainwestować w markowy strój sportowy, bo niby motywuje do działania bardziej niż ten stary. Wielu z filmowaniem ma podobnie. Bez drogiego sprzętu ani rusz. Filmuje, nagrywa i kręci czym popadnie i wiecie co?! Nawet w telewizji, od czasu do czasu, to emitują. Chętnie opowie, dlaczego w niektórych sytuacjach telefon jest lepszy od kamery, a dlaczego kamera czasami wygrywa ze smartphonem. Ma mnóstwo anegdot z planów programów, które współtworzyła i współtworzy, tj. „Kobieta na krańcu świata”, „Agent Gwiazdy” czy „Ameryka Express”. Zdradzi Wam, na jakim sprzęcie nagrywane są programy telewizyjne, czym najczęściej kręcą youtuberzy, a także co poleca. Nie nastawiajcie się jednak na warsztaty techniczne, bo ona woli, jak jest merytorycznie. Opowie więc o tym, jak nagrać historię, żeby nie zanudzić. Nakręci Was na kręcenie. Taki przynajmniej ma plan.

Warsztat, który poprowadzi Hania jest dla zapalonych opowiadaczy historii za pomocą ujęć video, przyszłych i obecnych youtuberów, dla chłopaków i dla dziewczyn, dla wszystkich którzy chcieliby się poznać osobiście i pogadać.


Małgorzata Salwach i Magda Mateja-Ryba

Magda i Gosia na co dzień tworzą wspólnie małą firmę, w której powstają ręcznie robione albumy. Prowadzą też przeróżne kreatywne warsztaty. Z połączenia miłości do podroży i fascynacji do porządkowania i przechowywania wspomnień powstały ich  travel journale i pomysł na warsztaty, w trakcie których pokazują jak fajnie i kreatywnie można je ozdabiać. 

***

Jak przechować wspomnienia z podróży? Jak zachować te ulotne chwile, anegdotki, bilety, przemyślenia? Zacząć prowadzić Travel Journal! Na warsztatach wykonamy ozdobną okładkę. Porozmawiamy o tym, co zabrać ze sobą w podróż, a co z niej przywieźć, jak przygotować zdjęcia i w jaki sposób ozdobić wewnętrzne karty. Omówimy kwestię tego jak pisać, żeby fajnie wyglądało i przetestujemy to w praktyce. I na koniec postawimy pierwsze kroki w urban sketchingu.


Ana Matusevic

Wilnianka z pochodzenia, gdynianka z wyboru. Absolwentka filologii rosyjskiej, fotografka z zamiłowania, zawodowo organizatorka wydarzeń literackich w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz współorganizatorka TRAMPek. W przeszłości współpracowniczka organizacji pozarządowych, w tym koordynatorka Wolontariatu Europejskiego i projektów skierowanych do młodzieży z krajów byłego ZSRR w Centrum Współpracy Gdyni, wolontariuszka w organizacji pozarządowej w Grecji. Pisze bloga JakMalowany.pl, gdzie z potrzeby dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami poznawania świata publikuje zdjęcia i teksty, nie tylko z podróży.

***

Pierwszą samodzielną podróż zazwyczaj poprzedza milion pytań, nieraz też obaw. Warsztaty są skierowane przede wszystkim do osób, które planują swoje pierwsze podróże. Omówimy sprawy, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem, podzielimy się doświadczeniem, sprawdzimy, co radzą inne podróżujące kobiety.


Adrian Werner, Michał Wesołek

Najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze przy sobie. To zdanie słyszymy coraz częściej. Szczególnie, że kolejne modele smartfonów oferują coraz więcej możliwości i różnice w odbiorze zdjęć wykonanych telefonem, z tymi z pochodzącymi aparatu coraz bardziej zacierają się. Gdy dodamy do tego jeszcze możliwości, jakie dają nam aplikacje mobilne, służące do obróbki, publikacji czy sprzedaży zdjęć – szybko okazuje się, że smartfon to dla fotografa dużo więcej, niż aparat…

Zapraszamy na autorskie warsztaty IgersGdansk, które poprowadzą Adrian Werner i Michał Wesołek. 

Podczas spotkania uczestniczki poznają tajniki dobrego kadrowania, sposoby na nietuzinkowe kompozycje, poznają aplikacje do edycji zdjęć oraz poznają inne możliwości drzemiąc w naszych smartfonach.

Warsztaty składają się z trzech części – inspiracyjnej, ćwiczeń praktycznych oraz część pytań i odpowiedzi.

Więcej o prowadzących:

http://instagram.com/igersgdansk

http://instagram.com/adrianwerner

http://instagram.com/wes.mw


Renata Lesner-Szwarc – etnolożka, indonezjanistka, menadżerka projektów badawczo-rozwojowych, edukatorka i wykładowczyni akademicka. Od 2001 roku prowadzi etnologiczne badania terenowe w Indonezji, a od 2002 roku – autorskie zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej, globalnej i regionalnej. Od 5 lat szkoli obcokrajowców przebywających w Polsce, w tym studentów programu Erasmus, a także Polaków wyjeżdżających zagranicę z zakresu tożsamości kulturowej, szoku kulturowego i szoku popowrotowego. Prowadzi doradztwo kulturowe dla osób chcących rozwijać swoje biznesy w środowiskach obcych kulturowo.

Współzałożycielka Stowarzyszenia Polsko-Indonezyjskiego „Sahabat” oraz Fundacji VERDA, gdzie koordynuje  projekty międzynarodowe (m.in.  projekt „Razem możemy więcej”  współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „polska pomoc 2018” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu RITA) oraz edukacyjne, w tym „Modową dekonstrukcję. Nie wyrzucaj! Przerób!” z zakresu edukacji globalnej. Organizuje prace wolontariuszy zagranicznych.

***

Szokowe spotkania z Innością

Nareszcie! Wymarzone długie wakacje, wyjazd poza Polskę, podróż w nieznane… Spakowany plecak/walizka, wygodne buty, przewodnik pod pachą, a w głowie odnalezione w książkach podróżniczych i internecie informacje o kraju, do którego wyjeżdżamy. W drogę!

Zetknięcie się z obcym, nawet niedalekim miejscem i ludźmi nie zawsze jednak będzie należało do przyjemnych. Konfrontacja z rzeczywistością odwiedzanego kraju, bezpośredni kontakt z jego mieszkańcami, odmiennymi wartościami i zasadami tworzącymi inną kulturę może wywołać u nas szok kulturowy. Nasza reakcja na zmianę otoczenia nas samych może zaskoczyć i skutecznie uprzykrzyć podróż marzeń.

W czasie warsztatu, który ma charakter praktyczny uczestnicy dowiedzą się jak diagnozować szok kulturowy oraz jak sobie z nim radzić. Poznają czym są kompetencje kulturowe, komunikacja międzykulturowa, a także odczytywanie i rozumienie odmiennych kodów kulturowych. Nauczą się jak zneutralizować szok kulturowy w podróży i w pełni cieszyć się poznawaniem Inności.


Bogumiła Socha

foto: Andrzej Wójtowicz

Odwiedziła ponad 40 krajów na 5 kontynentach, głównie autostopem. Poprowadzi dla Was warsztaty z komunikacji oraz rozpoznawania roślin.

Jak sama mówi, dzięki podróżom najbardziej poprawiła komunikację, zwłaszcza niewerbalną. W drodze opanowała podstawy hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, ukraińskiego (z kursów angielski i niemiecki). Wielokrotnie nie znała żadnego słowa w obowiązującym języku i zmuszona była improwizować. To było świetne doświadczenie.

Jeśli chodzi o rośliny, w lecie prowadziła „Ziołowe spacery” w Poznaniu, od 2 lat uprawia ogród działkowy, całe życie fascynuje się roślinami. Podczas podróży zbierała np. rozmaryn we Francji, dziurawiec w Alpach, zjadała prosto z drzew migdały i figi na Lazurowym Wybrzeżu, papaje w Belize czy kokosy w Nikaragui. W Polsce przygotowuje syropy i herbaty z tego, co uda jej się zebrać.

***

Dzikie rośliny w podróży. Przyprawy z łąk, herbata z lasu, owoce z dżungli.

Podczas warsztatów poznacie wiele rosnących w Polsce i za granicą dziko roślin, które można wykorzystać. Zobaczycie zwłaszcza te polskie rośliny, które właśnie teraz można jest zbierać i zjadać albo przetwarzać np. na dżemy, syropy, susz czy herbaty. Poza tym poznacie rośliny jadalne rosnące w Polsce i za granicą, które można wykorzystać na campingu doprawiając nimi potrawy oraz polskie i zagraniczne dziko rosnące owoce, orzechy, które pysznie smakują jedzone prosto z drzew. Skupimy się też na rozpoznawaniu gatunków, jak nie pomylić ich z trującymi podobnymi, dowiecie się o zasadach zbierania i przetwarzania a także, jak zbierać nasiona/przygotować sadzonki do swojego ogródka/balkonu. Poznacie techniki przygotowywania własnoręcznie herbat z roślin rosnących obok nas, które spokojnie mogą konkurować ze sklepowymi, a proces fermentacji (spokojnie można go przeprowadzić w domu) powoduje w nich niemal magiczną zamianę aromatów. Dodatkowo będziecie mogli spróbować herbat i syropów ziołowych domowej roboty.

***

Jak się dogadać, gdy nie znasz języka?

Sprawdzone sposoby porozumiewania się w podróży. Dowiecie się, jak robić to skutecznie, gdy mamy braki językowe oraz gdy zupełnie nie znamy języka. Skupimy się na „push the information”. Poznacie odpowiedzi na pytania:

-jak pokazać na migi „szukam małego czajnika do herbaty”, „trochę tak, trochę nie”, „śpimy w namiocie”?

-jakie 8-10 podstawowych słów wystarczy, żeby przekazać/zdobyć wszystkie podstawowe informacje w zupełnie nowym języku i jak je sobie przygotować?

-co pokazują kierowcy na autostopie, gdy nie chcą Cię zabrać?

-jak posiadać słownik z kilkudziesięcioma językami zawsze przy sobie, bez internetu?

Spróbujemy też przeskakiwania z języka na język – gdy najpierw rozmawiamy z kimś po niemiecku, potem po rosyjsku a kolejna osoba mówi tylko po angielsku – przy kilku pierwszych razach jest to bardzo trudne, ale po odrobinie ćwiczeń nie stanowi problemu. Użyjemy mowy ciała i gestów, nauczymy się improwizować, aby nie bać się ruszać w podróż, bo się nie dogadamy.


Stasia Budzisz

Dziennikarka i doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka rosyjskiego i wszystkiego co z Rosją związane. Zawodowo, naukowo i hobbystycznie zajmuje się Kaukazem.

Z reguły podróżuje sama, choć zdarza się i w towarzystwie. Jeszcze nie zdecydowała, kim będzie jak dorośnie.

***

Storytelling. O ciekawym opowiadaniu.

Każdy z nas przeżywa w drodze jakieś historie, które chcielibyśmy przekazać innym tak, by poczuli smak przygody: zobaczyli węże, mieli ciarki na plecach podczas ucieczki, czuli smaki i zapachy. Bywa, że mamy doskonałe zdjęcia, ale ludzie z jakiejś przyczyny nie chcą słuchać naszych opowieści. Wiemy, że z grzeczności siedzą i modlą się w duchu, byśmy już skończyli. To znaczy, dobrze jest wtedy, jak się tego domyślamy. Prawda jest taka, że ludzie uwielbiają słuchać historii. Ważne, by były prawdziwe, ciekawe i – przede wszystkim – o czymś.

Na warsztatach pogadamy o tym jak:

  • oddziaływać na wyobraźnię i emocje odbiorcy
  • wzbudzić jego zaufanie
  • jakich słów unikać
  • jak modulować głos
  • nie zanudzać innych: czyli dlaczego niektórych ludzi nie da się słuchać, a za innymi ciągną tłumy
 • i innych rzeczach, które pomogą Ci opowiadać tak, by nie zanudzić

Chodźcie! Opowiedzmy sobie CIEKAWE historie!


Dorota Sławińska 

Z wykształcenia radca prawny oraz nauczyciel podstaw prawa w szkołach policealnych. Z zamiłowania podróżniczka, która swoją pasję zaczęła w wieku 14 lat. Przez kilka lat działała w wolontariacie przy Katolickim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” w Lublinie, gdzie m. in. prowadziła zajęcia „Dookoła świata”, mające zachęcić dzieci i młodzież do eksploracji świata, poznawania innych kultur oraz tolerancji w stosunku do innych. Marzy jej się, aby konspekty zajęć zostały opublikowane i mogły służyć ciekawym świata w całym kraju. Do tego entuzjastka literatury (zwłaszcza klasycznej), starego rocka (Queen, Guns N’ Roses itp.), jazdy konnej oraz deserów z całego świata.

***

Z koleżankami wybrały się w roadtrip po Chinach. Marzyła  się im przygoda, jednak nie miały pojęcia, jak wiele przygód je spotka nawet przy starannie zaplanowanej wycieczce. Teraz mają satysfakcję, że wyjechały z Polski jako turystki, a wróciłyśmy jako podróżniczki. Plan trasy zakładał Pekin – Shaolin – Denfeng – Xi’an – Chengdu – Le shan – Hangzhou – Szanghaj – Hongkong – Kanton. Zakładał, bo los płata figle. Po tej prezentacji zwrot „made in China” nabierze nowego wymiaru.


Alicja Bodnar

Normalna dziewczyna, taka jak każda z Was. Szalona wirtuozka marzeń, fotografka, marzycielka. Łączy normalne życie z pasją do podróżowania, fotografii i tenisa.

***

12 destynacji w rok czyli #polkiwdrodze to opowieść o zwykłych dziewczynach, które w końcu urzeczywistniły swoje marzenia podróżnicze.

Opowieść o toczeniu walki z własnymi myślami i stereotypami by podjąć decyzje o projekcie- 12 destynacji w rok.

O tym, że nawet małe podróże są wielkie, o mieszczeniu się w planie urlopowym i budżecie domowym oraz dlaczego najlepiej podróżuje się z kobietą. Na koniec, dlaczego będąc fotografem, zostawia się lustrzankę w domu na poczet smartfona.


Natalia Jamiołkowska

Z wykształcenia kulturoznawczyni i lingwistka, od 3 lat mieszka we Francji. W zeszłym roku zrealizowała swoje odwieczne marzenie i udała się w pierwszą solową podróż do Brazylii. Na co dzień pracuje w biurze Relacji Międzynarodowych na Uniwersytecie w Lille i od niedawna pisze bloga pod pseudonimem Racine Errante. Po francusku znaczy to tyle, co, wędrujący korzeń, tylko że w języku Moliera jest to od razu w wersji żeńskiej. Bardzo przejmuje się obecnym stanem środowiska, jest adeptką stylu życia less waste  (który stara się aplikować także w podróży), fanką lokalnych produktów i sztuki tradycyjnego rzemiosła. Wierzy, że świat potrzebuje zmiany w kulturowym spojrzeniu na naszą rolę w rozwoju ziemi i relacji, jaką mamy z naturą i innymi ludźmi. Na przekór wielu, nie wierzy, że podróże kształcą bez odpowiedniej dawki krytycznego spojrzenia, ciekawości i otwartości. Dla niej podróżowanie to sposób na poszerzanie horyzontów, poznawanie inspirujących ludzi i szukanie interesujących kadrów. 

***

Podczas festiwalu opowie o swojej pierwszej solowej wyprawie: o wolontariacie w dżungli koło Rio de Janeiro, o tym, czego nauczyła się od międzynarodowej grupy aktywistów i silnych kobiet. Sprawiły one, że ta pierwsza solowa wyprawa była niezwykle pozytywna i pouczająca. Będzie to więc opowieść o malowaniu kurnika pod palmami, śpiewaniu indiańskich pieśni z widokiem na Cukrową Górę, mieszkaniu pod okiem Chrystusa z Rio i podróżowaniu szlakiem złota i cachaçy. Czyli jak to jest być gringo cariocą w mieście faweli, słynnych plaż i zielonych wzgórz. 


Magdalena Woźnikiewicz

Tancerka i dyplomowana instruktorka kubańskich stylów tańca. W 2009 roku zrodziła się jej miłość do kubańskiej wyspy. Jej pasją są podróże oraz taniec. Lubi łączyć te dwa zainteresowania. Odbyła 6 podróży na Kubę, w tym trzymiesięczną, podczas której zbierała informacje odnośnie kubańskich tańców i muzyki oraz prowadziła wywiady z utalentowanymi tancerzami. Jest twórcą bloga Cubamia Project, dzięki któremu dzieli się informacjami o Kubie w jezyku polskim oraz hiszpańskim

***

Zaprezentuje praktyczne informacje o tym, jak podróżować po kubańskiej wyspie. Opowie o tym, jakie są rodzaje i ceny środków transportu oraz kto może go używać. Wyjaśni, jak funkcjonuje podwójna waluta na Kubie.


Ola Morańda

Lubię się uśmiechać, grać we frisbee, tańczyć i jeść cukinie. Na codzień uczę się (nie tylko na studiach) siebie i świata. Chodzę swoimi ścieżkami.

***

Podjęcie decyzji o swojej pierwszej podróży nie jest łatwe – kiedy jechać? gdzie? na jak długo?… U niej był to Wietnam! Opowie o decyzjach, swoim podejściu, ludziach, przygodach i oczywiście o Wietnamie. Zaprasza szczególnie te kobiety, które pierwszy samotny wyjazd mają jeszcze przed sobą! 


Anna Sołoninko 

Większość mówi na nią Ana Balkana. Pomoże Wam zrozumieć Bałkany i zabierze w niekończącą się podróż, która dla niej trwa prawie 20 lat.  Na co dzień PR-owiec, bałkanofilka, slawistka, doktorantka, podróżniczka z aparatem w ręku, która poznaje świat. Kocha ludzi i bycie w drodze, więc podróżowała koleją transsyberyjską, autostopem po Bałkanach, udała się sama na trekking do Nepalu czy mieszkała w Serbii. Współtworzyła też Bzik za bzika, gdzie dzieliła się pasjami, a teraz poprzez bloga Balkanstogo.com pragnie przybliżyć jej Bałkany.            

    ***                                                                                                                Zabierze Was w podróż, która stała się dla niej nie tylko pasją, ale i życiem. W jej opowieści dziewicza natura będzie scalać się z brutalną architekturą, niewygodną przeszłością z historiami z pierwszej ręki. Wybierze najlepsze miejsca poza znanymi szlakami, które zaprezentują przekrój i zróżnicowanie krajów byłej Jugosławii.

Zdradzi Wam, gdzie Tito zapraszał Sophię Loren. Z nią traficie na zapomniany pas startowy i ukryte schrony otoczone nie tylko masywami górskimi, ale i minami. Odpoczniecie wraz z mieszkańcami z okolic Dubrownika w miejscowości wymarłych hoteli przy rajskiej plaży. Dowiedzie się, co to są spomeniki. A kiedy traficie na jeden z nich, będziecie chcieli udać się do kolejnego. Poznacie też przepis na najlepszy ajwar. Na koniec przebijecie piątkę z Bobem Marleyem. A zdjęcia do filmu nagracie w macedońskim Hollywood.