Szereg praktycznych warsztatów i ponad dwadzieścia prelekcji z podróży czeka nas w czwartej edycji TRAMPek. Spotkamy się z ludźmi z pasją oraz specjalistami w swojej dziedzinie. Poznajcie gości tegorocznych TRAMPek Spotkań Podróżujących Kobiet w Gdańsku!
Magda Bernat i Tamara Kanecka
Magda. Z wykształcenia geodeta i etnolog, z pasji żeglarz, podróżnik i maratończyk. Mimo że ciągle dokądś pędzi i nie potrafi usiedzieć dłużej w jednym miejscu, nigdzie nie czuje się tak dobrze, jak w rodzinnym domu na Mazurach. Marzy jej się żeglowanie w arktycznych rejonach, praca listonosza, domek na ukraińskiej połoninie oraz wiele innych, równie niepowiązanych ze sobą rzeczy.
Tamara. Z zawodu inżynier geodezji, aktualnie na etacie w branży lotniczej. Życiowo – podróżniczka, najchętniej chciałaby zobaczyć cały świat oraz poznać jak najwięcej jego mieszkańców. Od czterech lat zapalona motocyklistka. Swoich sił próbuje również we wspinaczce skałkowej i wysokogórskiej, do tej pory zdobywając kilka cztero- i pięciotysięczników. Stara się być w górach jak najczęściej. Gdy nie ma akurat na paliwo, to przemierza świat ulubionym przez nią sposobem podróżowania – autostopem. Członkini turystycznego klubu akademickiego AKK GDAKK.
Stasia Budzisz-Cysewska
Dziennikarka i doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka rosyjskiego i wszystkiego co z Rosją związane. Zawodowo, naukowo i hobbystycznie zajmuje się Kaukazem.
Z reguły podróżuje sama, choć zdarza się i w towarzystwie. Jeszcze nie zdecydowała, kim będzie jak dorośnie.
Trzeci rok z rzędu zaangażowana w organizację TRAMPek.
Anita Demianowicz
Autorka pomysłu na TRAMPki. Długo szukała własnej drogi. Od 2012 roku, kiedy zaczęła podążać drogą swoich marzeń, wydaje się, że jest w końcu na tej właściwej. Gdy po raz pierwszy wyjechała sama – na pięć miesięcy do Ameryki Środkowej – uświadomiła sobie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i że marzenia zawsze się spełniają, trzeba tylko chcieć. Od tamtej chwili ciągle jest w drodze realizując nietypowy scenariusz, w którym to Penelopa podróżuje, a Odyseusz czeka na nią w domu. Pracuje jako dziennikarz – freelancer. Współpracuje z najważniejszymi magazynami podróżniczymi w Polsce (Podróże, Poznaj Świat), pisze teksty podróżnicze. Prowadzi bloga o podróżach B*Anita za który otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie Blog Roku 2012 oraz Nagrodę Czytelników Blog Forum Award 2015. Nagrodzona nagrodą Rowertouru 2014 w Kategorii Polska. Nominowana do TRAVELERA 2017.
Ola Dzik
Alpinistka młodego pokolenia, przewodniczka górska. Współprowadzi firmę turystyczną BluEmu, organizującą wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia dotyczące aktywności górskiej oraz podróży. Na swoim koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto, jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.
Natalia Górka
Rocznik `83. Ukończuła Wydział Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo sztalugowe z dyplomem w pracowni prof. Tomasza Zawadzkiego. Absolwentka Sopockiej Szkoły Fotografii WFH. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w Polsce, Tunezji, Francji. Zdobyła nagrodę w konkursie ,,Rozdroża Wolności 2014” w kategorii Forma Przestrzenna.
Ewa Heppner
Lat 59, niegdysiejsza nauczycielka, księgowa, doradca podatkowy, której w wieku pięćdziesięciu lat udało się zawodowo wrócić do marzeń (w końcu popracowała jako oceanograf), a prywatnie odkryła, że podróżowanie w „pewnym wieku” ma sporo plusów. Chce zachęcać starszaków do wyjazdów: jak nie teraz to kiedy?
Opowie swoją historię o dojrzewaniu do spełniania marzeń. O radości podróżowania, a szczególnie samotnie z plecakiem i namiotem oraz o tym jak dobrze jej idzie na autostopie. No i o tym jak wspaniałym uczuciem jest pokonać własny strach
Anna Jaklewicz
Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Singapuru.
Ostatnia, dziewięciomiesięczna wyprawa, zaprowadziła ją w odległe rejony Indonezji i zaowocowała nominacją do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii ‘PODRÓŻ ROKU’, przyznawanej co roku przez National Geographic. Pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY.
Relacje z podróży Anny Jaklewicz publikował m.in. National Geographic TRAVELER oraz Magazyn Podróżników TamTam, a wydawnictwo Bezdroża wydało jej debiutancką książkę “Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.
Karola Kamińska i Gosia Mróz
Zawodowo naukowiec i lingwistka, prywatnie najlepsze przyjaciółki i duet podróżniczy. Od niedawna prowadzą bloga www.vitaperduta.pl, na którym relacjonują swoje wyprawy i dzielą się doświadczeniami z różnych zakątków świata. Świat poznają przez pryzmat ludzi, bo to oni są największą wartością ich podróży.
Malwina Krajewska
Doktorantka czwartego roku socjologii na UMK w Toruniu. Od kilku lat bada wybrane przestrzenie społeczno-kulturowe w Polsce i Azji. W ramach naukowych obowiązków prowadzi ćwiczenia z socjologii kultury. Pracując nad doktoratem uważnie przygląda się zmianie społecznej zachodzącej w tybetańskich klasztorach na terenie Indii i Nepalu.
Alicja Kubiak
Z zamiłowania podróżnik, z zawodu lektor języka angielskiego. Urodziła się w Poznaniu, gdzie ukończyła Wydział Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilkunastu lat mieszka w Gdańsku. Jej hobby to trzy razy P: Podróże – zarówno te dalsze jak i te bliższe, niedaleko domu. Poznawanie – dalekich krajów i innych kultur. Penetrowanie – prowadzenie rozmów z miejscową ludnością, uczestniczenie w lokalnych obrzędach zarówno świeckich jak i religijnych. Jest współautorką dwóch książek podróżniczych. Pierwsza z nich, ‘Oczami Dos Gringos: Meksyk, Gwatemala i Belize’, opowiada o krainie starożytnych i współczesnych Majów i o krwawym świecie Azteków. Druga, “Oczami Dos Gringos: Kuba, Kolumbia i Amazonia” zabiera czytelników do przeszłości. Odpowiada na pytanie jak to się wszystko zaczęło i skąd wzięła się ogromna fascynacja dżunglą.
Maria Kula
Redaktorka, pracuje indywidualnie z autorami, prowadzi warsztaty i kursy pisania według autorskiego programu. Uważa, że pisania można się nauczyć i jak każdą umiejętność trzeba je praktykować. Kocha kawę i czytanie na hamaku. Uwielbia podróżować sama i bez planu. Wierzy, że świat jest dobry, a za każdym rogiem czai się przygoda.
Na TRAMPkach poprowadzi warsztat pisania o podróżach.
Monika Kulesza z córką Sarą
Matka i córka, dwie osoby, te same temperamenty, więc lekkiego życia nie mają, dwa lwy…. w podróży dogadują się bez problemu, choć nie zawsze tym samym językiem.
Sara, młodsza połowa, żywe srebro otwarte na ludzi, nie straszny jej nocleg w namiocie podczas ulewy, nieprzespane noce czy jedzenie ryżu przez tydzień. Gotowa wyjechać o każdej porze dnia i nocy na wspinaczkę w ukochane Dolomity. Matematyka przychodzi jej zaskakująco łatwo. Stworzyła swoją pierwszą grę komputerową i marzy o pracy programistki. Prywatnie zakochana w języku rosyjskim, jej najlepszy przyjaciel to Serb, a z sąsiadami rozmawia po angielsku.
Monika, bardziej doświadczona życiowo, by nie pisać o wieku, pozytywna pesymistka, która trudy codziennej pracy jako tester odreagowuje wielokilometrowymi biegami. Jej cięty dowcip rozumieją jedynie graficy komputerowi. W nieustającej walce o automatyzację w Pythonie. Podczas wspinaczki klnie jak szewc (w myślach), a na kolejne szczyty wchodzi zazwyczaj z gorączką. Po uszy zakochana w Azji.
Joanna “Frota” Kurkowska i Magdalena Jędrzejewska
“Frota” zawód fotografa umiejętnie łączy z pracą w mediach społecznościowych. Jako fotoreporterka przez 7 lat współpracowała m.in. z Wirtualną Polską, Onetem, T Mobile Music i portalem Trojmiasto.pl. Obecnie pracuje jako manager ds. nowych mediów w Olivia Business Centre. Notorycznie zgłębia popkulturę, zatapia się w muzyce czy fotografii i rysunku, starając się jednocześnie przenosić wiedzę dotyczącą tych dziedzin do swojej codziennej pracy. Jej portfolio fotograficzne można znaleźć pod linkiem skullcatcher.com oraz na https://www.facebook.com/skullcatcher/.
Magda, z rozsądku w korporacji, sercem w popkulturze. Obsesyjna kinomaniaczka, psychofanka seriali, uzależniona od książek, koncertów i wrażeń. Jeśli akurat czegoś nie ogląda, to gotuje, a jeśli nie gotuje, to ćwiczy cardio, by być w stu procentach gotową na zombieapokalipsę.
Dorota Lesiak
Rocznik ’88, na co dzień koordynatorka pracy programowej w Dzielnicowym Domu Kultury „Czuby Południowe” w Lublinie, instruktorka, animatorka, recytatorka, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.
Nie podróżowała z rodzicami w dzieciństwie, nie zwiedzała Europy podczas letnich kolonii. Wychowała się na wsi, a jej światem był las i rzeka. Bała się sama iść tam, gdzie nie była wcześniej z dziadkiem albo braćmi. Kilka lat temu na widok mapy robiła się wściekła i czerwona, wchodząc na szczyt pękała ze złości. Morze zobaczyła pierwszy raz w życiu w wieku 18 lat, a i tak była to Zatoka Gdańska, więc wcale nie morze. Gdy usłyszała o dziewczynie, która chciała odbyć 20 podróży/wycieczek z okazji swoich 20. urodzin, zainspirowała się by podjąć wyzwanie 25 na 25. Nie udało się wyjechać 25 razy, ale zyskała coś więcej – zrozumiała, jak ważne jest dla niej bycie w drodze. Potem już poszło samo, pojawili się ludzie, książki, filmy. Zaczęła myśleć o oceanie. Dwa lata myślała, trzeciego pojechała. Wyjazd do Portugalii to druga wyprawa, w którą wybrała się sama. Wcześniej spędziła 10 dni chodząc po Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Krzyczy przez sen z zachwytu, kiedy śnią się jej piękne widoki.
Marysia Maciocha
Podróżniczka i instagrammerka. Od 12 lat poświęca swój czas i energię na niekonwencjonalne odkrywanie świata. Przemierza nasz glob w poszukiwaniu ciekawych ludzi, pięknych miejsc niesamowitych historii. Kiedy nie fotografuje odległych zakątków naszej planety, pomieszkuje na Seklerszczyźnie w Rumunii.
Samotnie podróżująca kobieta, której nie obce są strefy powojenne takie jak Abchazja, Górski Karabach czy Dżafna i odległe wyspy jak Wyspa Wielkanocna czy Zachodnia Papua. Jej ulubione regiony to Bliski Wschód, Kaukaz i Azja Centralna.
Wiesław Madejczyk
Wspina się już bez mała 30 lat. Góry i wspinaczka są dla niego nie tylko świetną zabawą, ale i ogromną dawką pokory. Od 1986 roku jest instruktorem PZA, od kilkunastu lat ma także własną szkołę wspinania ALP EXTREME. Oprócz szkoleń zajmuje się budową ścianek wspinaczkowych – od 2008 roku jest przedstawicielem niemieckiej firmy T-Wall, jednego ze światowych potentatów w kwestii budowy ścian wspinaczkowych.
Wspinał się m.in. w Alpach, Pamirze, górach Kun Lun w Chinach, Dolomitach, Himalajach oraz, oczywiście, w najpiękniejszych na świecie Tatrach.
Iśka Marchwica
Dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożycielka i prowadząca Etnosystem.pl, w RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisze m.in. dla „Wysokich Obcasów”, „Gazety Krakowskiej”, portalu Interia.pl, udziela się w „Pismie Folkowym” i magazynie górskim „n.p.m.”. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. W latach 2010-2011 brała udział w autorskim projekcie górskim „Szlakiem Polskich Szczytów”, który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się na szerokich polanach Tatr Zachodnich i na tarasie schroniska na Bereśniku.
Od kilku lat zainteresowana psychologią i wpływem sportu, podróży, aktywnego spędzania czasu na zdrowie psychiczne. Wiedzę teoretyczną przekłada na praktykę. Jej życiowym mottem są mądre słowa jednej z bohaterek filmu „Hotel Marigold”: „Największą porażką jest zaprzestanie działania, a miarą sukcesu – sposób radzenia sobie z rozczarowaniami”.
Ana Matusevic
Wilnianka z pochodzenia, gdynianka z wyboru. Absolwentka filologii rosyjskiej, fotografka z zamiłowania, zawodowo organizatorka wydarzeń literackich w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. W przeszłości współpracowniczka organizacji pozarządowych, w tym koordynatorka Wolontariatu Europejskiego i projektów skierowanych do młodzieży z krajów byłego ZSRR, wolontariuszka w organizacji pozarządowej w Grecji. Pisze bloga JakMalowany.pl, gdzie z potrzeby dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami poznawania świata publikuje zdjęcia i teksty, nie tylko z podróży. Od dwóch lat współorganizatorka TRAMPek.
Sylwia Mikołajczak
Historyk sztuki, ale drogi potoczyły się tak pokrętnie, że pracuje jako marketingowiec w dużej amerykańskiej korporacji i uwielbia swoją pracę. Intensywność życia zawodowego i stres powoduje, że ,lubi odciąć się od wszystkiego i wyjechać. Mieszka w Warszawie, ale ma za sobą epizody mieszkania w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu.
Weronika Mliczewska
Reżyser, antropolog, fotograf. Studiowała w Londynie, Warszawie i Los Angeles. Od sześciu lat pracuje jako reżyser i fotograf w Polsce i za granicą. Mieszkała w szałasach, jadła mrówki, świerszcze i alpaki. Gubiła się w wielu dzikich miejscach, spała przy kraterze aktywnego wulkanu, rozkładała po ciemku biwak w towarzystwie tarantul, (na szczęście nie wiedząc o tym). Poznawała sekrety gangsterów, uchodźców i czarowników, wywoływała deszcz z szamanami, milczała z mnichami w Himalajach. W Indiach szukała nieznajomej kobiety mając tylko jej zdjęcie, a w Japonii chodziła miesiąc za 63-letnim dziwakiem, który uświadomił jej co jest ważne w życiu. Robi rzeczy z pozoru irracjonalne, ale w swoim szaleństwie mające głęboki sens. Opowiada historie obrazem, dźwiękiem i słowem. Jest autorką filmów dokumentalnych z Japonii, Indii, Wietnamu, Chin, RPA, Nigerii oraz Ameryki Centralnej, reżyserką licznych reklam oraz sesji zdjęciowych w Polsce i za granicą. Ostatnio ukazał się jej reportaż pt. ,,Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów”. Ponad wszystko ceni prawdziwe spotkania z drugim człowiekiem i docieranie do prawd, które wygodnie jest ukryć albo niewygodnie pokazać. Bezkompromisowo szuka prawdy, przekraczając przy tym granice. Nie tylko te na mapie. Weronika jest autorką bloga: www.veroetnika.com, a jej profesjonalne prace można obejrzeć na stronie: www.doubleyoubyweronika.com
Dobrochna Nowak
Żeglarz, instruktor, geograf. Żeglarstwem obciążona genetycznie. Kiedyś pasażer-berbeć pod maminym kapitańskim okiem. Dziś sternik morski i instruktor żeglarstwa. Ukochała Mazury, ale miewa niekontrolowane odchyły w stronę słonej wody.
Joanna Raftopulos
Jako dzieciak często brała do ręki atlasy geograficzne i zapalczywie je przeglądała. Wyobrażała sobie, że kiedyś te wszystkie miejsca zobaczy. Wtedy chciała być meteorologiem, ostatecznie została… muzealnikiem! Jednak geograficzne zacięcie zostało w postaci podróżowania!
Jej największą pasją są wyprawy rowerowe. Dają wolność, niekończącą się energię i po prostu wielką radość z obcowania z przyrodą. Czyż można sobie wyobrazić lepszy środek transportu? Przemieszczasz się wolniej niż samochodem, a jednocześnie szybciej niż pieszo. Pokonujesz dystans czując wiatr we włosach i zapach świata.
Podczas rowerowych eskapad bardzo rzadko zwiedza miasta. Po pierwsze przemieszczanie się z obciążonym rowerem po mieście nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, a po drugie wyjeżdża z miasta, aby od niego odpocząć. Przyroda przyciąga ją zdecydowanie bardziej niż architektura. Jest wielka fanką podjazdów, im wyżej, tym lepiej. Na Trampkach opowie o samotnej wyprawie do Norwegii. A innych rowerowych podróżach i nie tylko opowiada na blogu Przestrzeń Asi www.przestrzenasi.pl.
Agnieszka Siejka
Najczęściej wyjeżdża w rejon Bliskiego Wschodu i na Kaukaz, gdzie przy sutozastawionych stołach i szklance gorącej aromatycznej herbaty czas płynie inaczej. Podróżując poza utartym szlakiem często dociera do miejsc niezwykłych, które nie są opisywane w przewodnikach. Najpiękniejsze historie z drogi wiążą się z ludźmi, których poznaje. Czasem jeden niewinny uśmiech może odmienić plany i wpływa na dalszy tok podróży.
Magdalena Sobczak
Z wykształcenia architekt krajobrazu, z zamiłowania do ludzi i natury – fotografka, a przede wszystkim powsinoga. Najlepiej czuje się w terenie z plecakiem i w sportowych butach. Uwielbia jeździć na rowerze, biegać i spontanicznie tańczyć w pokoju. Jej samotne wędrówki to efekt wielu życiowych impulsów i porywów duszy. Poruszając się różnymi środkami transportu odkrywa różne zakątki Polski i Europy udowadniając że egzotykę można mieć na własnym podwórku.
Małgorzata “Meg” Szumska
Aktorka, pisarka, podróżniczka, dziewczyna z poważnymi nadwyżkami kreatywności. Gdyby nie prowadziła pensjonatu “Złoty Jar” i paru innych rzeczy, najpewniej pojechałaby do Mount Rushmore wykuć jeszcze kilku prezydentów, usypałaby nieszablonową mandalę widoczną z kosmosu albo diabli wiedzą co jeszcze.
Podróżuje samotnie od 20 roku życia, zwykle tam, gdzie może zdziałać coś dobrego dla siebie lub dla świata.
Kamila Wieczorek
Z wykształcenia – geograf, magister turystyki, z zawodu – pilot wycieczek, z zamiłowania – mozartolog. Przez ponad dwa lata pracowała w biurze podróży, w którym układała programy wycieczek, od niecałego roku prowadzi własną wielofunkcyjną działalność, której wspólnym mianownikiem są podróże.
Mozartem interesuję się od bardzo dawna i w końcu, dzięki ciekawym zbiegom okoliczności, w lipcu 2015 r. udało jej się wybrać w podróż po Austrii jego śladami.
dr n. med. Agnieszka Wroczyńska
Lekarka, specjalistka medycyny morskiej i tropikalnej, pracuje w Poradni Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UCMMiT w Gdyni, prowadzi poradnię wyjeżdżających za granicę. Posiada Certificate in Travel Health®. Brała udział w stażach klinicznych z zakresu medycyny tropikalnej m. in. w Instituto de Medicina Tropical Alexander von Humboldt w Peru oraz Mahidol University w Tajlandii, a także w projektach rozwojowych MSZ RP w Centrum Medycznym im. Św. Łukasza w Kifangondo w Angoli. Główne zainteresowania zawodowe to: medycyna podróży, malaria, szczepienia podróżujących, bezpieczeństwo podróży z dziećmi. Autorka licznych publikacji z zakresu chorób tropikalnych i ich profilaktyki, a także poradników medycznych dla turystów. Z zamiłowania podróżniczka i żeglarka.
1/8 ekipy wyprawybusem.pl, z którą zorganizowała i odbyła 5 niskobudżetowych wypraw po europejskim i amerykańskim kontynencie. Chcąc pozostać w podobnym klimacie postanowiła podczas ostatnich wakacji wsiąść na rower i poznać swój własny kraj. Prywatnie pani farmaceutka z niespożytymi pokładami energii i ciągłą potrzebą poznawania świata.
Zobacz szczegółowy program TRAMPek >>>
TRAMPki 2017 odbędą się w dniach 21-23 kwietnia 2017 w Europejskim Centrum Solidarności w pięknym Mieście GDAŃSK!
Warto obserwować stronę i nasz fanpage na Facebook’u.